AcasăEvenimentSportVestea bună. Flavius Koczi, aur la sărituri, România, medalie de bronz în...

Vestea bună. Flavius Koczi, aur la sărituri, România, medalie de bronz în finala pe echipe la CE de gimnastică

Gimnastul român Flavius Koczi a cucerit, duminică, medalia de aur în proba de sărituri de la Campionatele Europene de la Montpellier (Franţa), cu un punctaj de 16.116. Flavius Koczi a mai cucerit medalia de bronz în concursul pe echipe.
Medalia de argint i-a revenit ucraineanului Igor Radivilov, cu 16.066, iar bronzul a fost cucerit de rusul Denis Abliazin, cu 16.062.
Echipa masculină de gimnastică a României a câştigat, sâmbătă, medalia de bronz la Campionatele Europene de la Montpellier, concursul fiind câştigat de Marea Britanie.
Echipa României, în componenţa Cristian Băţagă, Ovidiu Buidoşo, Vlad Cotună, Marius Berbecar, Flavius Koczi, a obţinut 261,319 puncte.

Marea Britanie (Louis Smith, Daniel Purvis, Kristian Thomas, Ruslan Panteleimonov, Max Whitlock) a obţinut 266,296 puncte, ceea ce i-a adus medalia de aur, iar Rusia (Emin Garibov, Denis Abliazin, Aleksander Balandin, David Beliavski, Anton Golotsutskov) s-a clasat pe locul doi, cu 265,535 puncte.