AcasăEvenimentSportVasluiul pierde la Galați și poate bifa un nou sezon fără titlu....

Vasluiul pierde la Galați și poate bifa un nou sezon fără titlu. Oțelul iese din zona retrogradării

Nu-l prinde iarna la Vaslui!Vaslui a pierdut la Galaţi şi a rămas la 13 puncte de liderul Steaua. Iorga a deschis scorul printr-un gol de senzaţie, exterior la vinclu, iar Viglianti a închis tabela în prelungiri.
Şutul senzaţional al lui Iorga, exterior de pe partea dreaptă direct în vinclu, l-a lăsat fără replică pe Dani Coman, iar Oţelul conducea cu 1-0 din minutul 19.

Vasluienii meritau să primească un penalty în minutul 40, când Antal a fost faultat în careul de portarul Oţelului, Brăneţ, dar centralul Unimatan a lăsat jocul să continue.
În repriza a doua, Pena a fost eliminat direct după ce un atac cu talpa (minutul 78), dar vasluienii n-au reuşit să profite de omul în plus. Mai mult, cei care au înscris au fost tot elevii lui Viorel Tănase, prin Viglianti, la un contraatac în prelungirile partidei, a pătruns în careu și a șutat printre picioarele lui Coman. Astfel, echipa lui Hizo a rămas la 13 puncte de Steaua, iar şansele la titlu tind acum spre zero.

Oţelul Galaţi: Brăneţ – Râpă, Sârghi, Perendija, Murgoci – Giurgiu, Neagu (Filip ’71) – Iorga (Stromajer ’90+2), Didi (Viglianti ’82), Băjenaru – Pena. Antrenor: Viorel Tănase

FC Vaslui: Coman – Milanov, Celeban, Varela, Sălăgeanu – Jumisse, Caue – Antal, Stanciu (R. Costin ’46), Sburlea (Varga ’11) – Niculae. Antrenor: Viorel Hizo
Cartonaşe galbene: Iorga ‘3, Neagu ’54, Sârghi ’68, Pena ’74, Filip ’77 / Jumisse ’31
Cartonaş roşu: Pena ’79
Meciul a fost arbitrat de Paul Unimătan, ajutat de Adrian Ghinguleac şi Alexandru Cerei, în timp ce Mihai Ene a fost rezervă.
Observatori au fost Mircea Călin şi George Ionescu, iar supervizor Claudiu Popa.
La meci au asistat aproximativ 5000 de spectatori.