AcasăEvenimentSportUS OPEN – Simona Halep: Nici zăpada nu m-ar fi putut ajuta...

US OPEN – Simona Halep: Nici zăpada nu m-ar fi putut ajuta azi!

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a declarat, vineri, la conferința de presă de după meciul pierdut cu italianca Flavia Pennetta, în semifinalele turneului US Open, că nici zăpada nu ar fi ajutat-o într-o astfel de zi.

”Nici zăpada nu m-ar fi putut ajuta azi”, a declarat Simona râzând, cu aluzie la faptul că în sfertul de finală cu Victoria Azarenka a avut șansa revenirii în setul decisiv, după ce meciul a fost întrerupt din cauza ploii.

”Trebuie să iau lucrurile pozitive. Am avut vreo 16 meciuri jucate în SUA după sezonul slab de la Roland Garros și Wimbledon. Sunt bucuroasă pentru rezultatul meu de aici, pentru faptul că am ajuns pentru prima oară în semifinale la US Open. Este cel mai bun Grand Slam al meu din acest an. Nu sunt lucruri negative. Vreau să iau câteva zile de odihnă și să încep să joc din nou meciuri, turnee și să mă simt din nou cum am fost aici, încrezătoare și să simt plăcerea de a juca pe teren”, a mai spus Halep.

Simona Halep a recunoscut că nu a făcut față în semifinală din punct de vedere emoțional.

”M-am simțit aproape ca la Wimbledon. Am fost jos din punct de vedere emoțional și mi-a fost foarte greu. Am încercat. A fost mai bine ca la Australian Open, unde am renunțat în timpul meciului. Aici am încercat să găsesc o cale să joc mai bine, dar nu am reușit. Asta este, trebuie să merg înainte”, a explicat Halep.

”Am jucat multe meciuri dificile în SUA în această perioadă și nu e ușor să rămâi la sută la sută în fiecare zi. Pentru că am jucat prima oară o semifinală aici am avut emoții înainte de meci, am simțit-o în stomac. Nu mi-a fost ușor să intru pe teren, dar nu caut scuze. S-a întâmplat, e normal, pot să accept. Ea (Pennetta, n. red.) a fost mai bună azi. A jucat foarte bine”, a conchis Simona.

Simona Halep, a doua favorită, a fost învinsă fără drept de apel de italianca Flavia Pennetta, cap de serie numărul 26, cu 6-1, 6-3, vineri, în semifinalele turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, la arenele Flushing Meadows din New York. Halep a fost depășită de miza meciului și a cedat în doar 59 de minute în fața italiencei de 33 de ani, care a reușit să se califice în prima sa finală de Mare Șlem din carieră la simplu.

Adversara sa din ultimul act al turneului va fi compatrioata Roberta Vinci, care a produs una dintre cele mai mari surprize din istoria tenisului feminin, prin victoria cu 2-6, 6-4, 6-4 în fața liderului mondial, americanca Serena Williams.