AcasăEvenimentSportUS Open. Serena Williams, la turație maximă, a triumfat la individual!

US Open. Serena Williams, la turație maximă, a triumfat la individual!

Serena Williams a câştigat duminică seara finala probei feminine din cadrul ultimului turneu de Mare Şlem al anului la tenis, US Open, învingând-o cu 6-2, 2-6, 7-5 pe numărul 1 mondial, Victoria Azarenka (Belarus), după 2h18′ de joc.
Serena Williams, care va împlini curând 31 de ani, a cucerit pentru a 4-a oară la Flushing Meadow, după succesele din 1999, 2002 şi 2008, reuşind al 15-lea titlu la simplu într-un turneu de Mare Şlem.

Serena Williams a aratat un tenis de inalta clasa si a invins-o duminica noapte in finala de la US Open pe Victoria Azarenka, castigand al patrulea sau titlu la acest turneu si al 15-lea de Mare Slem. Ea a egalat o performanta reusita in anii ’80 de Martina Navratilova.

Williams a invins cu 6-2 2-6 7-5, intr-un meci ce a durat 138 de minute. Azarenka, numarul 1 mondial, a avut minge de meci, insa Serena a castigat patru gameuri la rand in drumul spre o victorie ce nu mai parea a fi a ei.

Serena Williams a devenit prima jucatoare care castiga la US Open la o varsta de peste 30 de ani, dupa Martina Navratilova in 1987.

„Nu imi vine sa cred. Imi pregatisem un discurs din punctul de vedere al invinsei in aceasta finala, adversara mea a jucat atat de bine”, a declarat la final jucatoarea americana.

Azarenka nu a reusit sa devina prima jucatoare din Belarus care sa castige la US Open. „Este greu pentru mine, dar Serena a meritat victoria”, a afirmat Azarenka dupa meci.

A fost o partida dramatica la capatul careia se poate spune ca Serena Williams ramane lidera tenisului feminin mondial, cu un loc printre legendele acestui sport.

Victoria sa vine la 13 ani dupa primul sau succes la US Open, cel mai mare interval de timp in care o jucatoare castiga aici.

Ea a devenit a cincea jucatoare care a invins de patru ori la US Open, avand la aceasta ora un record de 15 victorii si 4 infrangeri in 19 finale de Mare Slem.

Victoria pe Arthur Ashe parea o formalitate pentru Serena. Ea a castigat primul set fara probleme, in 34 de minute. Numai ca Azarenka, jucatoarea care revenise de la un set dezavantaj in semifinale si o eliminase pe Sarapova, a aplicat aceeasi reteta.

Williams a facut o dubla greseala la debutul in setul doi, apoi americanca a fost distrasa de o greseala de picior in gameul trei. Azarenka conducea cu 4-1 si a egalat la seturi.

In setul al treilea, Azarenka a reusit un break si avea meciul in buzunar, conducand cu 5-3. Numai ca Williams a reusit un rebreak si apoi a elagat, dupa care a mai bifat un break pentru ca apoi sa serveasca si sa castige meciul dupa o lovitura prea lunga a adversarei sale.

Iată şi rezultatele din finalele juniorilor, disputate tot duminică: băieţi: Filip Peliwo (Canada)-Liam Broady (Marea Britanie) 6-2, 2-6, 7-5; fete: Samantha Crawford (SUA)-Anett Kontaveit (Estonia) 7-5, 6-3.

Turneul se încheie luni, când este programată finala masculină, dintre Novak Djokovic şi Andy Murray, amânată, ca şi finala feminină, de altfel, din cauza condiţiilor atmosferice neprielnice de sâmbătă.