AcasăEvenimentSportUS OPEN – Meciul Serena Williams – Simona Halep, capul de afiș...

US OPEN – Meciul Serena Williams – Simona Halep, capul de afiș al sferturile de finală

US OPEN Serena Williams – Simona Halep este sfertul de gală din competiţia feminină de la US Open. Sportiva din SUA s-a calificat fără emoţii în sferturile competiţiei, după ce a trecut de Shvedova (Kazakhstan), scor 6-2, 6-2.

US OPEN Numărul unu mondial pare a fi într-o formă de zile mari: Serena nu a pierdut încă set la Flushing Meadows în 2016, iar în duelul de astăzi nu i-a oferit adversarei vreo şansă de break. De altfel, în întreg turneul, sportiva de peste Ocean nu şi-a pierdut serviciul, fiind o singură dată nevoită să salveze o minge de break.

În istoricul confruntărilor directe, Serena o conduce detaşat pe Simona, scor 7-1. Singura victorie a reprezentantei noastre a avut loc în 2014, în grupe, la Turneul Campioanelor.

Serena are, graţie succesului de luni, cele mai multe victorii în Era Open. Ea a ajuns la 308, depăşindu-l pe Federer.

CrnssJJWgAEyFX5

Doar semifinalistă în 2016 la US Open, Serena caută al şaptelea succes „acasă”, după ce a ridicat trofeul deasupra capului în 1999, 2002, 2008, 2012, 2013 şi 2014.

Simona Halep e deja cu gândul la confruntare cu Serena Williams din sferturi, după al şaselea succes din 11 confruntări cu Carla Suarez Navarro.

„Turul următor va fi foarte dificil, aşa că vreau să mă bucur de această victorie. Sunt foarte fericită că am învins. E foarte dificil să te impui în faţa lui Suarez Navarro, am dat tot ce am putut pentru asta”, a declarat constănţeanca. Halep a câştigat doar una din precedentele opt dueluri directe contra americancei.

„Halep a lăsat US Open-ul fără jucători din Spania”, a titrat Marca după victoria româncei din optimile Open-ului american, scor 6-2, 7-5.

„Simona Halep a demonstrat de ce este una dintre cele mai valoroase jucătoare pe suprafaţă rapidă. Spania a început turneul cu 14 jucători şi nu mai are niciunul. Suarez Navarro va reveni însă în primele zece din lume”, au mai scris jurnaliştii spanioli.

Şi italienii de la Gazzetta dello Sport au remarcat victoria celei de-a cincea jucătoare a lumii: „Halep nu a dezamăgit. A dominat clar meciul contra lui Suarez Navarro”.

Detalii statistice despre jocul Simonei cu Suarez Navarro:

– a urcat la fileu la 11 % dintre schimburi;

– a câştigat doar 44 % din raliurile medii, însă procentul a crescut semnificativ când schimburile s-au prelungit;

– a câştigat 62 % din punctele jucate cu primul serviciu;

– a avut 15 mingi de break, punând presiune practic game de game pe serviciul adversarei.

Halep a servit foarte variat, iar viteza primului serviciu a fost destul de mare: o medie de aproximativ 150 de kilometri pe oră.