AcasăEvenimentSportUnul după altul! Messi a mai depăşit o legendă a fotbalului după...

Unul după altul! Messi a mai depăşit o legendă a fotbalului după dubla de la Moscova

FC Barcelona a câştigat în deplasare meciul cu Spartak Moscova, cu 3-0, prin golurile lui Dani Alves şi Lionel Messi.
Starul argentinian şi-a arătat din nou clasa şi a punctat de două ori, astfel că Barcelona a tranşat soarta meciului şi a calificării în optimile Ligii Campionilor încă din prima repriză.

Prin cele două goluri marcate pe Lujniki Messi a ajuns la cota 80 de goluri în acest sezon şi mai are şase goluri pentru a-l depăşi pe Gerd Muller (85 de goluri în 1972).

Mai mult decât atât, Messi a devenit al optulea marcator din istoria cupelor europene, cu 57 de goluri, depăşindu-l în urma meciului de la Moscova pe legendarul Eusebio (56 de goluri).

Messi are 56 de goluri în Liga Campionilor, unde este la egalitate cu Ruud van Nistelrooy, în condiţiile în care spaniolul Raul Gonzalez, aflat în prezent sub contract cu Al Sadd în Qatar, este lider la acest capitol cu 71 de goluri.

În altă ordine de idei, Benfica Lisabona a învins pe Celtic Glasgow, cu 2-1, prin golurile marcate de Ola John şi Garay. Pentru gruparea scoţiană egalase grecul Samaras în prima repriză.

Barcelona, 12 puncte, este calificătă de pe primul loc în optimi, în timp ce Benfica şi Celtic sunt la egalitate, fiecare cu 7 puncte, iar Spartak este eliminată după ce a adunat doar 3 puncte.