AcasăEvenimentSportUNGARIA – ROMÂNIA 2-0 – CSM București n-a rezistat în fața lui...

UNGARIA – ROMÂNIA 2-0 – CSM București n-a rezistat în fața lui Gyor

După ce ieri, HCM Baia Mare a fost învinsă la Budapesta de Ferencvaros, campiona Ungariei, duminică, vicecampiona țării vecine, Gyor, a câștigat cu CSM București, campiona României.

CSM Bucureşti a încheiat meciurile din grupa a doua principală a Ligii Campionilor cu un eşec pe teren propriu, în faţa lui Gyor. Gazdele au fost conduse încă din startul partidei. Vicecampioana Ungariei a avut cinci goluri avans în minutul 16.

Chiar şi portarul norvegian al maghiarelor, Kari Aalvik Grimsbo, a reuşit să marcheze pentru Gyor până la pauză, atunci când CSM Bucureşti era condusă cu 8-14. Echipa pregătită de Kim Rasmussen a luptat din greu la reluare.

Cu Bella Gullden cea mai bună marcatoare a partidei, cu opt reuşite, campioana României a reuşit să se apropie în două rânduri la doar un gol (18-19 şi 21-22). De fiecare dată, însă, Gyor a apăsat pedala de acceleraţie şi s-a impus cu 24-22.

În sferturi, CSM Bucureşti va evolua împotriva câştigătoarei grupei întâi principale, Rostov-Don, echipă care nu a pierdut niciun meci în actuala ediţie a Ligii Campionilor. Gyor și-a asigurat locul doi în grupă și ar putea întâlni pe Ferencvaros, eterna sa rivală din campionatul intern.

CSM Bucureşti – Gyor 22-24 (8-14)

CSM – Grubisic, Iordache – portari; Gullden 8, Curea 1, Francat da Silva, Rodrigues 1, Vărzaru 1, Bazaliu 1, Brădeanu 2, Torstensson 1, Nan, Vetkova, Martin 1, Manea 6, Fisker, Nicula. Antrenor: Kim Rasmussen

Gyor – Grimsbo 1, Kiss – portari; Knedlikova, Alstad 4, Loke 5, Harsfalvi, Kovacsics 3, Sulland 5, Amorim 3, Orban, Groot 2, Broch 1. Antrenor: Ambros Martin