AcasăEvenimentSportUN TUR REUȘIT – Comuna Recea termină prima parte a campionatului pe...

UN TUR REUȘIT – Comuna Recea termină prima parte a campionatului pe locul cinci

UN TUR REUȘIT Turul campionatului Ligii a 3-a s-a încheiat sâmbătă pentru echipele care evoluează în Seria 5, când s-au disputat ultimele partide ale etapei.

Putem spune că pauza competițională a venit la timp, odată cu sosirea efectivă a iernii. E bine că s-a încheiat, pentru că terenurile de joc au început deja să fie impracticabile pe mai multe stadioane.

Fotbal Comuna Recea a avut o comportare remarcabilă în prima parte a campionatului, reușind opt victorii, două rezultate de egalitate și cinci înfrângeri în cele 15 meciuri disputate. Cu 26 de puncte acumulate și plus cinci la „adevăr”, Recea ocupă locul cinci, la o singură „lungime de băț” de podium, ceea ce nu e rău de loc. În ultima partidă disputată pe terenul din Săsar, echipa maramureșeană s-a despărțit de suporteri cu o victorie la scor, 6-1, în fața uneia dintre codașele clasamentului.

A fost o etapă cu 29 de goluri marcate în cele șapte meciuri disputate, cu șapte reușite pe terenurile din Săsar și Cluj Napoca (CFR). Normală și așteptată victoria „șepcilor roșii” în derby-ul din deplasare cu ocupanta locului trei, chiar dacă în cursul săptămânii clujenii au susținut o partidă dramatică în fața dinamoviștilor bucureșteni în Cupa României. Studenții au înscris trei goluri în primele 23 de minute ale jocului, după care s-au concentrat doar ca să-și păstreze echilibrul pe un teren alunecos, îmbibat cu apă.

U Cluj va ierna pe primul loc, având al doilea punctaj din cele cinci serii ale eșalonului trei, după ACS Șirineasa, care a adunat 36 de puncte. Competiția se va relua în 3 martie 2018, când este programată prima etapă a returului.