AcasăEvenimentSportUMĂR LA UMĂR – Recea și Sighetu Marmației au câștigat cu același...

UMĂR LA UMĂR – Recea și Sighetu Marmației au câștigat cu același scor, sunt pe podium și au fiecare câte 12 puncte!

În Liga a 3-a, Seria 5 s-au disputat meciurile programate în cadrul etapei a V-a. Cele două reprezentante ale județului nostru au continuat evoluția foarte bună din această ediție, reușind să adune puncte prețioase, care vor conta enorm în stabilirea ierarhiei finale.

Performera rundei este CSM Sighetu Marmației, care a reușit să se impună în deplasare, la Sănătatea Cluj Napoca, o echipă cu pretenții la promovare. Sighetenii au revenit în joc după ce gazdele au deschis scorul chiar în primul minut al partidei, reușind să egaleze după șapte minute și să înscrie golul victoriei pe finalul partidei.

ASF Comuna Recea continuă să fie surpriza plăcută, nou promovata câștigând un meci greu cu Odorheiul Secuiesc, printr-un gol marcat cu două minute înainte de final. Sâmbăta viitoare cele două echipe maramureșene se întâlnesc într-o partidă care nu constituie doar un derby maramureșean, ci și al Seriei!

Rezultatele etapei

Sanatatea Cluj-Napoca – CSM Sighetu Marmatiei: 1-2 (1-1); Ceaca (1) / Ad. Bedea (8), D. Lemac (82)

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CS Iernut: 0-0

Luceafarul Balan – CS Osorhei: 2-3 (0-2); Maior Istvan (58), Bobe (60) / M. Trip (26), C. Chis (37), Fl. Barnutiu (52 – autogol)

Luceafarul Oradea – Industria Galda: 3-0 (2-0); Z. Lukacs (16), R. Lukacs (44), Modan (88)

Unirea Dej – FC Zalau: 3-1 (1-1); L. Chetan (44), Baltoi (85, 87 – 11m) / S. Kovacs (35)

Unirea Jucu – Avântul Reghin: 0-0

ASF Comuna Recea – AFC Odorheiu Secuiesc: 2-1 (1-0); A. Cuc (19), Taraczkozi (87)