AcasăEvenimentSportULTIMUL MECI AL ANULUI - Fetele de la Minaur au învins ACS...

ULTIMUL MECI AL ANULUI – Fetele de la Minaur au învins ACS Olimpic Tg. Mureş

ULTIMUL MECI AL ANULUI  La scurt timp după calificarea în Final 4-ul Cupei României a băieților de la Minaur, echipa feminină similară a disputat în deplasare ultimul meci al anului în compania ACS Olimpic Târgu Mureș.

Ceea ce la început părea o partidă facilă s-a dovedit a fi o confruntare cu emoții. În ciuda faptului că mureșencele au în lot doar junioare 1 și 2, handbalistele din Baia Mare au avut dificultăți în a tranșa încă de la început soarta meciului.

Prima repriză a fost o permanentă încercare de desprindere, nereușită, rezultatul pauzei fiind 17-17.

În a doua parte Minaur a avut momente în care a condus și cu 5 goluri, dar mureșencele s-au ambiționat și s-au apropiat de fiecare dată la 2-3 lungimi distanță.

Lidera clasamentului a rezolvat meciul abia în ultimele 3-4 minute, câștigând în final cu 31-36.

Pentru câștigătoare au marcat: Andriță 8, Bondar 6, Zaremba 5, Naumenko 3, Poradnyk 3, Tecar 3, Prykop 2, Lipară 2, Preda 2, Biriș 1, Avdekova 1. Intervenții portari: Enache 6 (a apărat un 7m) și Nastasă 3.

Pentru fete urmează participarea la Trofeul Minaur, din perioada 28-29 decembrie.