AcasăEvenimentSportULTIMUL BAL - România se bate pentru bronz şi olimpiadă la Mondialul...

ULTIMUL BAL – România se bate pentru bronz şi olimpiadă la Mondialul din Danemarca

România joacă duminică, de la ora 15.45, cu Polonia, finala pentru locurile 3-4. La prima vedere, Polonia pare a fi un adversar mai mult decât accesibil pentru fetele noastre. Chiar unul ideal pentru echipa noastră. Din toate punctele de vedere. Plecând de la tradiţie şi până la prestaţiile la zi.

Valoric, Polonia este sub toate echipele (mai puţin cele exotice din grupa noastră preliminară) pe care le-am întâlnit la acest campionat mondial. Polonia nu are jucătoare „sperietoare” aşa cum au Norvegia, Muntenegru, Franţa, Spania ş.a. Singurul nume mare, Alina Vojtas, unul dintre cei mai buni interi din lume, a rămas acasă fiind accidentată. La ora actuală polonezele depind de o singură jucătoare, Karolina Kudlacz.

La acest turneu final, Polonia a făcut un singur meci mare, cel cu Rusia din sferturile de finală. Dar şi la acest meci, se poate spune că în primă instanţă polonezele au fost considerate de rusoaice ca fiind pradă uşoară, şi că echipa Rusiei a avut ultimele 10 minute mizerabile, iar marele antrenor Yevgeni Trefilov a intrat atunci într-o acuză criză de idei.

În rest, Polonia a avut în grupă 3 victorii destul de strânse cu echipele non europene, a pierdut la cele europene şi în optimi a trecut la limită de Ungaria, dar o Ungarie care din minutul 21 a pierdut-o pe TomoriZsuzsanna, rănită, iar Gorbicz Anita a jucat accidentată preţ de 13 minute. Dar şi fără cei doi monştri sacri, Ungaria a fost aproape de victorie, dar a ratat incredibil în ultimele 7 minute.

Dacă România a progresat de la meci la meci, despre Polonia nu se poate spune aşa ceva. Ca şi România, Polonia a întâlnit în semifinală o echipă (Olanda) în faţa căreia a pierdut categoric în grupă. Dacă al doilea meci Norvegia-România a fost cu totul altceva decât în grupă, în schimb, reeditarea meciului Olanda-Polonia nu a diferit aproape deloc faţă de cel din grupă. Până acum am scos în faţă tot ce poate avantaja România.

Totuşi lucrurile nu sunt chiar aşa de simple pentru fetele noastre aşa cum par la prima vedere. Din punct de vedere fizic, în ultimele 2 meciuri noi am jucat reprize de prelungiri extreme de tensionare. Nu ştim în acest moment cum a decurs recuperarea fetelor noastre. De asemenea, nu ştim dacă din punct de vedere psihic nu sunt marcate de faptul că au trecut pe lângă o victorie uriaşă.

Nu în ultimă instanţă, antrenorul polonezelor, danezul Kim Rasmussen, le cunoaşte 100% pe toate fetele noastre, pentru că este şi antrenor la…CSM Bucureşti. De asemenea nu trebuie să uităm de marea surpriză de la mondialele din 2013 din Serbia. Am jucat în optimi cu Polonia, am controlat partida clar, şi din minutul 47, de la scorul de 26-22 pentru fetele noastre, s-a ajuns în minutul 58, la 29-26 pentru Polonia. Şi atunci la noi jucau Ungureanu, Neagu, Brădeanu, Nechita, Elisei, Manea, adică scheletul actualei echipe.

Palmares general: România – Polonia: 77 53-7-17 (1.684-1.414)

Palmares recent

17.12.2014: (TF CE): România – Polonia 24-19 (11-9)

15.12.2013: (TF CM): Polonia – România 31-29 (13-17)

Se decide şi titlul de golgheter

Duminică vom afla şi cine va obţine trofeul de golgheter al campionatului mondial. Liderul actual, muntenegreanca Radičević, joacă în finala pentru locurile 7-8 şi principala ei contracandidată, Cristina Neagu va cunoaşte numărul final de goluri al rivalei sale. Nu trebuie însă scoasă din cărţi nici poloneza Kudłacz, aflată la 5 lungimi în spatele primelor două. Aceasta se va duela „direct” cu Neagu în finala de bronz.

1. Jovanca Radičević (Muntenegru) – 53 goluri (3 din 7m)/ total 73 aruncări (73%)
  2. Crsitina Neagu (România) – 53 goluri (14 din 7m)/89 aruncări (60%)
  3. Karolina Kudłacz-Gloc (Polonia) – 48 goluri (6 din 7m)/75 aruncări (64%)