AcasăEvenimentSportULTIMUL ACT – Germania a castigat Cupa Mondiala in Brazilia

ULTIMUL ACT – Germania a castigat Cupa Mondiala in Brazilia

Germania a castigat editia 2014 a Cupei Mondiale dupa ce a invins in marea finala reprezentativa Argentinei, scor 1-0. Unicul gol al finalei de la Rio de Janeiro a fost marcat de Mario Gotze, in minutul 113. Intalnirea de pe Maracana a pus fata in fata doua echipe care veneau dupa partide mult diferite. Daca nemtii au spulberat gazda Brazilia, sud-americanii s-au chinuit teribil cu Olanda, calificandu-se dupa penaltiuri.

Finala a inceput si a continuat intr-o maniera echilibrata, putini fiind cei care au incercat sa riste. Prima ocazie mare a meciului i-a apartinut lui Higuain, care nu a putut profita de o respingere gresita a lui Kroos, sutand pe langa poarta din pozitie de unu la unu cu goalkeeperul advers.
Zece minute mai tarziu, acelasi atacant argentinian marca din pasa lui Lavezzi, insa reusita a fost anulata corect de italianul Rizzoli pentru o pozitie de offside. Germania s-a trezit cu adevarat pe final de prima repriza, cand Schurrle si Kroos l-au intins pe Romero.

Partea secunda a fost si mai inchisa decat prima, apropierea finalului timpului regulamentar de joc crispand ambele formatii.

Messi a avut o prima ocazie uriasa imediat dupa reluarea jocului, cand a sutat pe langa poarta, iar la cealalta poarta Schurrle si-a prelungit prea mult mingea intr-o pozitie excelenta.

S-a intrat firesc in prelungiri, acolo unde Palacio a irosit o ocazie monumentala incercand sa trimita peste Neuer in locul sutului direct. Cu cateva minute inainte, Romero reusise sa respinga sutul lui Schurrle.

Golul victoriei si al izbavirii a fost inscris de Mario Gotze in minutul 113, atunci cand a preluat excelent centrarea aceluiasi omniprezent Schurrle si l-a executat pe Romero cu un sut pe coltul lung.

Germania castiga asadar Cupa Mondiala, al patrulea trofeu suprem din istoria acestei reprezentative.