AcasăEvenimentSportTURNEUL DE LA STUTTGART – Simona Halep câștigă, mai ușor decât arată...

TURNEUL DE LA STUTTGART – Simona Halep câștigă, mai ușor decât arată scorul, primul meci împotriva Garbinei Muguruza

Prima victorie în faţa unei jucătoare în faţa căreia cedase de trei ori. Jucătoarele care au evoluat în Fed Cup cad ca spicele la Stuttgart. Primele reacţii din ţară de după meci. Simona Halep a întrecut-o mai uşor decât arată scorul, în turul II al turneului de la Stuttgart, pe jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza, nr. 20 WTA.

Deşi scepticii de serviciu (cei de la publicaţiile care au văzut negru în faţa ochilor neparticiparea Simonei la meciul de Fed Cup) au insistat în avacronici pesimiste, trăgând la maxim de argumentul palmaresului negativ în faţa ibericei (0 victorii – 3 înfrângeri), era clar încă din startul partidei că Halep nu avea cum să piardă meciul.

Din două motive: se simte foarte bine pe zgură, în timp ce adversara ei, avea o singură performanţă notabilă pe această suprafaţă: o victorie anul trecut la Roland Garros la Serena Williams, nici aceasta din urmă o jucătoare care să agreeze prea mult zgura; în al doilea rând, Simona şi-a făcut deja acomodarea pe zgură, prin cele 3 seturi jucate în partida de dublu, partidă în care s-a văzut clar că a fost una de „antrenament” şi pe care a cedat-o deliberat, pentru a nu-şi încărca programul. Nu în ultimă instanţă, exceptând poate disputele cu Serena Williams şi „Masha” Sharapova, Halep nu a fost complexată în faţa unor jucătoare în faţa cărora pierdu-se anterior. Exemplul „Makarova” este unul de dată recentă: 4-6, 0-6 pe 19 ianuarie la Australian Open, 6-3, 1-6, 7-5 pe 16 februarie în Dubai.

Miercuri noaptea (meciul a început la orele 22.40 – Ora României) Halep a început destul de prudent meciul şi a stat mai mult în „apărare” pe fundul terenului. A fost şi motivul pentru care a pierdut primul set. A urmat preluarea controlului jocului, un 6-1 fără drept de apel în setul secund iar în decisiv nu s-a alarmat când tabela arăta 2-0 la game-uri pentru adversară. Este de remarcat că pe ansamblu, primul serviciu i-a intrat destul de bine Simonei (74%), a făcut multe puncte pe primul serviciu (44 puncte) şi de asemenea a punctat mult pe retur la al doilea serviciu al adversarei 35 puncte).

Rămâne de văzut acum ce strategie va aplica Halep. Va continua şi se va bate în acest turneu, s-au va renunţa, pentru a se menaja în vederea turneului de la Madrid, unde are de apărat 600 de puncte WTA obţinute pentru că a jucat finala în 2014.

Simona Halep – Garbine Muguruza 2-1 (3/6, 6/1, 6/3)

Set 1 (primul serviciu Halep): 0-1, 0-2, 1-2, 1-3, 2-3, 2-4, 3-4, 3-5, 3-6 (Muguruza) – timp de joc: 36 de minute.

Set 2 (primul serviciu Muguruza): 1-0, 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 1-6 (Halep) – timp de joc 30 de minute şi 54 de secunde.

Set 3 (primul serviciu Halep): 0-1, 0-2, 1-2, 2-2, 3-2, 3-3, 4-3, 5-3, 6-3 (Halep) – timp de joc 42 de minute.

Ce a obţinut Halep după calificarea în sferturi

• 100 de puncte în clasamentul WTA pe 2015 (Road to Singapore) – unde se află pe locul 2 (Serena Williams – 3.390 puncte, Simona Halep – 3.100 puncte, Maria Sharapova – 2.065 puncte)
  • 45 de puncte în clasamentul general WTA (din cele 100 de puncte aferente calificării în sferturile de finală s-au scăzut cele 55 de puncte care trebuiau „apărate” după ediţia 2014 a turneului). Halep se află în acest moment pe locul 2 WTA general (Serena Williams – 9.981 puncte, Simona Halep – 7.616 puncte, Maria Sharapova – 7.475 puncte)
  • 19.950 USD. (Pe anul în curs Halep a câştigat la „simplu” 1.995.051 USD)

Cine va fi adversară în sferturile de finală

În sferturi Simona Halep va juca împotriva învingătoarei din partida Sara Errani (Ita-#15 WTA) – Zarina Diyas (Kaz-#32WTA). Jucătoarea din Kazahstan a furnizat una dintre marile surprize de până acum întrecând cu 6-0, 6-0 !!! pe jucătoarea germană Sabine Lisicki, nr.19 mondial. Lisicki plăteşte „tribut” evoluţiei în Fed Cup (a jucat un meci de simplu şi cel de dublu, la Soci, împotriva Rusiei, acesta din urmă, duminică 19 aprilie). Sara Errani a întrecut în două seturi, 7-6, 6-4 de o jucătoare mai bine cotată decât ea, Agnieszka Radwańska, numărul 9 WTA. Ambele tenismane au jucat sâmbătă şi duminică două partide de semplu şi una de dublu în Fed Cup.

Principalele rezultate din turul I (1/16 finală)

• Ecaterina Makarova (Rus) – Bethanie Mattek-Sands (SUA) 6-4, 7-6
  • Caroline Garcia (Fra) – Ana Ivanovic (Srb) 7-6, 6-4 !!!
  • Belinda Bencic (Sui) – Julia Georges (Ger) 3-6, 6-3, 7-5
  • Angelique Kerber (Ger) – Alexa Glatch (SUA) 6-2, 7-5
  • Madison Brengle (SUA – Alberta Brianti (Ita) 6-4, 6-4
  • Carla Suarez Navarro (Esp) – Evgeniya Rodina (Rus) 6-2, 6-7, 6-4

Alte trei nume grele s-au retras

În afară de Eugenie Bouchard, care a anunţat încă de sâmbătă că nu poate participa la turneu (nici nu avea cum, ţinând cont că trebuia să joace la 48 de ore după meciul de Fed Cup şi avea şi de traversat două continente), luni şi-a anunţat retragerea Jelena Jankovic (Srb), iar marţi, Svetlana Kuznetsova (Rus) şi Andreea Petkovic (Ger), ultimele două jucând în week-end la Soci în Fed Cup. Pentru jucătoarele ţării gazdă se repetă „scenariul” de anul trecut. Trei dintre cele care au jucat cu două zile înainte în Fed Cup au fost eliminate în primul tur, iar Kerber, în turul II, ceea ce a generat un scandal imens în presa germană care a acuzat că s-a acordat turneului de la Stuttgart o importanţă mai mică decât unei competiţii inter-ţări relativ minore.

O altă jucătoare care a plătit scump pentru o „aventură” la Fed Cup este elveţianca Martina Hingis. Fosta mare campioană, retrasă de 6 ani din proba de simplu, revenită de doi ani doar pentru meciuri de dublu şi care face cu Sania Mirza o pereche redutabilă, prima în acest moment ca valoare în lume, a ţinut să joace la simplu în meciul de la Zielona Góra, contra Poloniei. Come-back-ul, un eşec total în faţa familiei Radwanska, iar miercuri, la Stuttgart, a cedat incredibil în două seturi, 3-6, 3-6 în faţa anonimelor Petra Martic/Stephanie Vogt.

CTP: un meci tactic excepţional făcut de Simona

„Dacă îți ții nervii și reziști fără să te sperii – pentru că în fața rafalelor pe care le trimite Muguruza de lovituri toate de forță și accelerație maximă, lovituri decisive, poți să te sperii la un moment dat, să-ți piezi cumpătul și atunci ești terminat. Ei, meritul extraordinar al Simonei este că a rămas calmă tot timpul, după primul set pierdut. A așteptat momentul de fisură – pentru că la genul acesta de jucătoare de punch formidabilă, de lovitură decisivă, cum este Muguruza, trebuie să aștepți fisura, clipa în care trimite două-trei mingi afară. A făcut o dublă greșeală la 2-1 în setul al doilea Muguruza și de-acolo s-a stricat jocul ei și a câștigat setul clar Simona: 6-1. Din nou o perioadă de zonă, în care Muguruza n-a mai greșit nimic, n-ai ce să faci în asemenea situații cum a fost la începutul setului 3, aștepți ca, din nou, aceeași Muguruza să înceapă să greșească. Și a venit momentul pe care Simona a știut să-l speculeze, i-a trimis multe mingi înapoi, a forțat-o să greșească, a intrat și ea în teren, la un moment dat, și la primul, și la al doilea serviciu și a trimis retururi mai agresive. Un meci tactic excepțional făcut de Simona Halep în fața unei jucătoare care a învins-o în ultimele două întâlniri, deci care pornea cu un ascendent moral puternic asupra ei. De aceea spun că este un meci foarte important, care îi poate da o cantitate mare de încredere Simonei pentru ceea ce urmează pe zgură”. (cotidianul.ro)