AcasăEvenimentSportTurneul Campionilor. Djokovic a câștigat finala și rămâne lider mondial în clasamentul...

Turneul Campionilor. Djokovic a câștigat finala și rămâne lider mondial în clasamentul ATP

Sârbul Novak Djokovic încheie sezonului ATP cu o dublă realizare. Pe lângă prima poziţie asigurată în clasamentul mondial la finalul anului, Djokovic şi-a trecut în palmares al doilea titlu din carieră la Turneul Campionilor. Liderul mondial s-a impus, luni seara, în faţa elveţianului Roger Federer, cu 7-6 (6), 7-5, la capătul unui meci de peste două ore.

Federer a condus în debutul ambelor seturi şi l-a avut pe Djokovic de fiecare dată în mână, însă greşelile şi-au făcut loc în jocul fostului lider mondial şi sârbul a revenit întorcând soarta meciului.
Pentru Djokovic titlul de la Londra este al şaselea în 2012.
Dacă pentru Djokovic victoria de la Londra este a doua obţinută la ATP World Tour Finals, Federer a ratat pentru a treia oară în carieră şansa de a face tripla consecutivă.

În acest condiţii Ivan Lendl, actualul antrenor al lui Andy Murray, rămâne cu performanţa din 1987 de a câştiga trei ediţii consecutive ale Turneului Campionilor.
Federer a început fulgerător meciul şi după doar şapte minute de la primul serviciu avea deja 3-0 tabelă. Djokovic nu s-a panicat şi a recuperat punct cu punct, astfel că după şase game-uri cei doi erau din nou la egalitate.

Sârbul a avut nevoie însă de şase minute pentru a câştiga primul său game pe propriul serviciu, după ce Federer îi luase trei în şapte minute.

Serviciul a jucat un rol important în economia rezultatului final, Federer terminând meciul sub Djokovic la acest capitol, iar în punctele cheie elveţianul a fost penalizat de sârb pe mingea a doua.

Soarta primului set părea pecetluită după ce Djokovic a obţinut un nou break în game-ul nouă şi a servit pentru set la 5-4. Sârbul a avut minge de set, dar a comis patru greşeli la rând astfel că Federer a izbutit in extremis re-breakul şi a trimis setul inaugural în tie-break.
20-11 puncte câştigătoare
23-14 erori neforţate
6-2 aşi. Statistica primului set: Federer vs Djokovic
S-a ajuns la 6-6 la game-uri şi 6-6 în jocul decisiv, nu înainte ca Federer să mai salveze o minge de set cu o lovitură care l-a lăsat fără reacţie pe Djokovic.

O nouă eroare neforţată i-a pus sârbului pe tavă o şansă de set pe propriul serviciu şi liderul mondial nu a mai greşit, punând capăt primului act după o oră şi 12 minute.

Setul secund a avut un început parcă tras la indigo cu primul. Federer a deschis cu un break şi a condus apoi cu 2-0, 3-1 şi 5-3.

Elveţianul a servit pentru câştigarea setului la 5-4, a ratat şansa de care a beneficiat la capătul unui joc neinspirat. După ce l-a jucat de cinci ori pe Djokovic pe reverul acestuia, Federer a schimbat pe dreapta, dar a trimis moale şi pe centru, iar Djokovic a profitat imediat şi a luat punctul de break.

Din acel moment sârbul a dictat jocul pe teren şi până la 7-5 nu a mai fost de îndeplinit decât o simplă formalitate.

Cu această ocazie Djokovic şi-a respectat statistica potrivit căreia nu a pierdut niciodată vreo finală după ce a câştigat primul set. Sârbul a ajuns astfel la 27-0 la acest capitol.