AcasăEvenimentSportTURNEU WTA SYDNEY – Simona Halep joacă mâine dimineață împotriva Karolinei Pliskova

Simona Halep (2 WTA) o va întâlni în sferturile de finală de la Sydney pe sportiva din Cehia Karolina Pliskova (cap de serie numărul 5), în direct la Digi Sport 2, miercuri dimineaţă, de la ora 7:00.După o victorie mare, obţinută cu inima – după ce în setul doi a acuzat dureri -, în faţa franţuzoaicei Caroline Garcia, scor 6-4, 2-6, 6-1, pe Simona o aşteaptă un alt meci tare. Karolina Pliskova bate la porţile Top 10 şi este în acest moment în mare formă. La Sydney, sportiva de 23 de ani născută la Louny a trecut de Ana Ivanovic şi Anastasia Pavlyuchenkova (ultimei, în optimi, i-a cedat doar 3 game-uri, scor 6-3, 6-0).

Totuşi, premisele sunt favorabile pentru constănţeancă, în măsura în care va fi aproape de 100% din punct de vedere fizic. În cele două întâlniri anterioare contra jucătoarei din Cehia (ambele în 2015), Halep a câştigat de fiecare dată în minimum de seturi: 6-4, 6-4 în optimi la Indian Wells şi 6-4, 7-6(4) în finala de la Dubai (foto sus).

De notat că Pliskova, fiind foarte înaltă (186 cm), are un serviciu redutabil. În disputa cu Ivanovic, spre exemplu, ea a servit nu mai puţin de 14 aşi. Jocul de regularitate al Simonei o pot pune însă în mare dificultate.

Calificarea în sferturi la competiţia din categoria Premier este recompensată cu 19.660 de dolari şi cu 100 de puncte WTA. Simona Halep a mai participat o dată la acest turneu, la ediţia din 2014, când a pierdut în primul tur, cu americanca Madison Keys (1-6, 4-6).

Câştigătoarea sfertului Halep – Pliskova va juca în semifinalele competiţiei cu învingătoarea din disputa Sara Errani – Svetlana Kuznetsova (ambele jucătoare preferă zgura).

Digi Sport 2 transmite, mâine dimineață, meciul Simonei Halep din sferturi de la Sydney.

Svetlana KUZNETSOVA (RUS) vs Sara ERRANI (ITA) – 05:00.

Simona HALEP (ROU) vs Karolina PLISKOVA (CZE) – nu înainte de ora 07:00.

Monica PUIG (PUR) vs Samantha STOSUR (AUS) – nu înainte de ora 09:00.

Belinda BENCIC (SUI) vs Ekaterina MAKAROVA (RUS) – nu înainte de ora 10:30.