AcasăEvenimentSportTURNEU WTA DUBAI – Simona Halep s-a calificat în semifinale după un...

TURNEU WTA DUBAI – Simona Halep s-a calificat în semifinale după un meci dramatic cu Makarova

Simona Halep a obtinut o calificare dramatica in semifinalele turneului WTA de la Dubai. In sferturi, ea a invins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova in trei seturi, scor 6-3, 1-6, 7-5. Simona a inceput perfect disputa cu Makarova, cea care o eliminase in sferturi la Australian Open, in ianuarie, si s-a distantat rapid la 3-0. A reusit sa isi pastreze avantajul pana la final si si-a adjudecat actul inaugural cu 6-3.

In setul secund, numarul 4 WTA a avut o evolutie groaznica, gresind extrem de mult si servind foarte slab. In aceste conditii, Makarova, care nici ea nu a jucat foarte bine, s-a impus cu un confortabil 6-1. Setul decisiv  a fost unul cu adevarat epic. Cele doua sportive si-au revenit si au demonstrat ca tenisul adevarat se joaca in primul rand cu sufletul.
La 3-2 pentru Simona, romanca a avut trei mingi de break, anulate de rusoaica, aceasta avand la randul ei sansa breakului in game-ul urmator. Halep a fost prima care a castigat pe serviciul adversarei la 4-4, insa imediat si-a pierdut serviciul. Pana la urma, la 6-5, Simona a reusit al doilea break din decisiv si si-a castigat locul in semifinale, care vor avea loc vineri.

Simona Halep a comentat victoria obtinuta joi seara in fata rusoaicei Ekaterina Makarova (locul 9 in ierahia WTA).
„A fost un meci incredibil. Am jucat bine, dar si ea a jucat bine. A fost o revansa pentru partida pierduta la Australian Open. Am fost putin nervoasa pe final, pentru ca eram si obosita, dar am reusit sa raman concentrata si am reusit sa inving. Sunt o luptatoare si ma simt foarte bine aici in Dubai. Vreau sa le multumesc celor care m-au sustinut, sunt foarte multi romani aici”, a spus Simona Halep dupa terminarea partidei.

Tenismena noastra a vorbit si despre partida care o va disputa vineri in semifinale: „Nu voi urmari sfertul dintre cele doua, dar oricare va fi invingatoarea, ma asteapta o intalnire grea”. In semifinale, Simona o va intalni maine  pe castigatoarea sfertului dintre Caroline Wozniacki si Flavia Pennetta.