AcasăEvenimentSportTURNEU WTA DUBAI – Calificată în sferturi, Simona Halep trebuie să-și ia...

TURNEU WTA DUBAI – Calificată în sferturi, Simona Halep trebuie să-și ia mâine revanșa în fața rusoaicei Makarova

Cea mai bună jucătoare română de tenis, Simona Halep, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.513.000 dolari, după ce a învins-o pe bulgăroaica Țvetana Pironkova în două seturi, cu 6-4, 6-3. Halep (23 ani), principala favorită a competiției, s-a impus într-o oră și 20 de minute în fața unei jucătoare de 27 de ani, aflată pe locul 57 în lume.

Simona a reușit trei ași (Pironkova doi), dar a și comis cinci duble greșeli (trei Pironkova). Halep i-a fost superioară adversarei la loviturile câștigătoare (19-11), dar a și făcut multe erori neforțate (28-25). Numărul patru mondial a început prost meciul și în primele două ghemuri nu a câștigat niciun punct. Halep a schimba racheta, apoi a discutat cu antrenorul său, Victor Ioniță, la scorul de 3-2 pentru Pironkova, dar rezultatul nu s-a văzut imediat, bulgăroaica ajungând la 4-2 în primul set. Simona a reușit să transforme a șasea sa minge de break din primul set (3-4) și apoi a egalat (4-4), câștigând prima manșă cu 6-4, în 45 de minute.

Deși a început cu stângul (0-1, break bulgăroaica) și setul al doilea, Halep a fost mult mai concentrată, a întors scorul (2-1) și a reușit un break important la 3-2, încheind meciul cu 6-3.

Halep, pentru prima oară în sferturile turneului de la Dubai, și-a asigurat un cec de 52.430 dolari și 190 de puncte WTA.

Românca are ocazia să-și ia revanșa, joi, în fața rusoaicei Ekaterina Makarova, cea care a învins-o anul acesta în sferturi la Australian Open, cu 6-4, 6-0. Makarova (26 ani), numărul 9 mondial și cap de serie nr. 6 la Dubai, a trecut miercuri de kazaha Zarina Dias, cu 6-3, 6-4. Halep și Makarova sunt la egalitate la meciurile directe, după ce Simona s-a impus cu 6-1, 7-6 (6) în primul duel, desfășurat în 2013, la New Haven, în sferturile de finală.