AcasăEvenimentSportTURNEU MIAMI – Simona Halep câștigă fără probleme cu Julia Georges și...

TURNEU MIAMI – Simona Halep câștigă fără probleme cu Julia Georges și este în optimi

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Miami, după o partidă în care doar în prima manşă s-a pus problema învingătoarei. Sportiva noastră a trecut cu 6-4, 6-1 de Julia Goerges (Germania, 66 WTA).

În revenire de formă după problemele avute în debutul anului, când accidentările şi lipsa formei au determinat-o să părăsească devreme aproape toate competiţiile la care a participat, Simona se simte excelent în Statele Unite.

Ea a trecut peste problemele stomacale care au determinat-o să declare forfait în proba de dublu de la Miami şi a avut o prestaţie foarte bună, mai ales în manşa secundă a disputei cu Goerges.

Partida nu a început tocmai bine pentru româncă, ea vâzându-se condusă la un moment dat cu 3-0. A revenit imediat, ajutată şi de serviciu (70% procentaj în primul set), câştigând 6 din următoarele 7 game-uri. Finalul a fost unul de foc, Halep salvând 6 mingi de break ale adversarei în utlimul game.

Afectată de ratările din manşa anterioară, germanca a greşit tot mai mult în setul secund. În paralel, Simona a ridicat nivelul. Şi-a asumat riscuri, a accelerat în majoritatea punctelor şi a obţinut o victorie firească, la capătul a mai bine de o oră şi jumătate de joc. De menţionat că în cel de-al doilea set Simona nu i-a oferit adversarei nici măcar o oportunitate de a face break.

În turul următor, Simona va avea parte de o dispută destul de uşoară, cel puţin pe hârtie. Halep o va întâlni pe Heather Watson, care a trecut după un meci maraton de Yanina Wickmayer (3-6, 7-5, 6-3). Până în prezent cele două sportive s-au întâlnit de două ori, de fiecare dată victoria revenindu-i campioanei noastre.

De notat şi faptul că Simona a scăpat de un alt adversar redutabil de pe jumătatea sa de tablou. Petra Kvitova s-a înclinat, neaşteptat, în două seturi, în faţa Makarovei. Halep ar fi putut da în semifinale peste sportiva cehă. Pe Makarova, constănţeanca a învins-o clar săptămâna trecută, la Indian Wells.