AcasăEvenimentSportTURNEU GUANGZHOU – Simona Halep, pe urmele Monicăi Niculescu în sferturile de...

TURNEU GUANGZHOU – Simona Halep, pe urmele Monicăi Niculescu în sferturile de finală

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Guangzhou, turneu dotat cu premii totale de 226.000 de dolari, după ce a trecut în două seturi de unguroaica Timea Babos, cu 6-4, 6-0.

Simona n-a avut un prim set prea reușit contra Timeei Babos, cedându-și de două ori serviciul, de fiecare dată după ce făcuse break, dar în al doilea a fost extrem de solidă. A servit atunci cei trei ași din meci, n-a oferit nicio șansă de break adversarei, căreia i-a luat de trei ori serviciul.

Favorita 1 la câştigarea trofeului nu a reuşit să se desprindă în primele 40 de minute ale meciului, când conducea cu 5-4. Simona s-a descătuşat şi a câştigat 7 game-uri la rând, în care a pierdut doar 9 puncte. Mai mult, Simona şi-a adjudecat 20 dintre ultimele 23 de puncte ale meciului, având chiar şi o serie de 10 puncte câştigate.

„M-am simţit foarte bine azi, pentru că am jucat bine. În primul set, ea a jucat bine, dar în cel de-al doilea a fost mai uşor, pentru că am făcut nişte puncte bune în momentele importante. Sunt fericită că am ajuns în sferturi.

Mi-e indiferent dacă joc în sesiunea de zi sau în cea de noapte. Am câştigat câte un meci în fiecare dintre ele. Totuşi, parcă seara e mai bine, pentru că nu mai străluceşte soarele şi e un pic mai răcoare, chiar dacă umiditatea este încă crescută”, a declarat Halep.

Simona va evolua în sferturile turneului câştigat anul trecut de Monica Niculescu împotriva Denisei Allertova (74 WTA), cea care a învins-o pe Bojana Jovanovski, 6-3, 7-6. Cele două se întâlnesc în premieră în circuitul se simplu.

Meciul dintre Halep şi Allertova se va disputa joi, de la ora 14:00. Tot în sferturi, Monica Niculescu o va înfrunta de la ora 11:00, pe Yanina Wickmayer (Belgia), care a trecut, 6-3, 6-4, de portoricanca Monica Puig. Ambele partide vor fi transmise în direct pe Digi Sport 2.