AcasăEvenimentSportTURNEU AMICAL: HCM Baia Mare a invins Iuventa Michalovce, campioana Slovaciei

TURNEU AMICAL: HCM Baia Mare a invins Iuventa Michalovce, campioana Slovaciei

Ediţia a XXII-a a Memorialului „Tomáš Jakubčo” a debutat cu un meci spectaculos între gazda turneului, Iuventa Michalovce (campioana Slovaciei), şi câştigătoarea ediţiei precedente, HCM Baia Mare (vicecampioana României).
Băimărencele au condus la pauză cu 16-18 însă repriza secundă a fost extrem de echilibrată, cu egaluri la 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27, 29 şi 30. HCM a gestionat însă mai atent finalul partidei şi a câştigat cu 30-32 după ce a înscris în ultimele 3 minute de două ori consecutiv prin Do Nascimento şi Geiger.
MVP-ul meciului a fost interul dreapta al oaspetelor, Melinda Geiger, care a înscris 10 goluri (toate din acţiune).

Din păcate, în debutul meciului, chiar la primul atac al băimărencelor, Allison Pineau a alunecat şi s-a accidentat la genunchi. Ea nu a mai evoluat deloc în acest meci. În repriza a doua Gabi Szűcs a fost lovită în bărbie iar după meci i-au fost puse trei copci la spital.

Iuventa Michalovce – HCM Baia Mare 30-32 (16-18)
Sala „Chemkostav Arena” din Michalovce – circa 600 de spectatori.
Arbitri: Jiri Opava / Pavel Valek (Cehia).

Iuventa: Lafuente (11 int.), Gubikova, Medvedova – Trehubova 6 (3), Wollingerova 6 (1), Perederij 5, Rebičova 4, Cernova 3 (1), Habankova 2, Holešova 2, Nagyova 1, Levchenko 1, Kišikova, Soročinova. Antrenor: František Urban .
HCM Baia Mare: Munteanu (5), Dumanska (1) – Geiger 10, Ježić 7, Ardean Elisei 5, Abbingh 4, Do Nascimento 4 (2), Oltean 1, Nechita 1, Pineau, Szücs, Preda, Zamfirescu, Tătar, Vizitiu.
Aruncări de la 7 m: 7-2 (transformate 5-2, au ratat Trehubova şi Rebicova).

Minute de eliminare: 2-10.
Evoluţia scorului: 4-4 (8′), 13-13 (23′), 13-16 (26′), 16-18 (30′), 18-18 (32′), 21-23 (43′), 26-25 (49′), 30-30 (57′), 30-32 (60′).