AcasăEvenimentSportTREI ROMÂNCE ÎN OPTIMI! – Orele la care vor juca astăzi Halep,...

TREI ROMÂNCE ÎN OPTIMI! – Orele la care vor juca astăzi Halep, Niculescu și Begu la Miami

Irina Begu (25 ani, 35 WTA) a trecut în turul al treilea de Krystyna Pliskova (Cehia), sora cunoscutei Karolina Pliskova, cu 7-5, 4-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 38 de minute.

Begu a avut 11 ași, față de 9 ai adversarei, dar și 13 duble greșeli (Pliskova 7). Românca a mai învins-o pe Krystyna Pliskova (24 ani, 101 WTA) și în 2010, la Incheon (Coreea de Sud), cu 4-6, 6-1, 6-4, în sferturi de finală.

Begu și-a asigurat și ea un cec de 67.590 dolari și 120 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe americanca Madison Keys (N. 22), victorioasă cu 6-4, 6-4 în fața italiencei Robert Vinci (N. 9). Irina o va întâlni în premieră pe Keys (21 ani, 24 WTA).

Simona Halep a aflat când va fi meciul ei din optimile de la Miami, cu Heather Watson. Partida dintre cele două va începe luni, de la ora 18:00 (ora României), fiind programată prima de pe terenul numărul 1.

Aceasta va fi a treia întâlnire directă dintre cele două, partidele anterioare fiind câştigate de Simona, ambele venind în cadrul turneelor de Grand Slam: Halep s-a impus în primul tur de la US Open (2013), cu 4-6, 6-4, 6-2, şi în runda a doua de la Roland Garros (2014), cu 6-2, 6-4.

„Nu pot să zic despre tablou că e favorabil, la nivelul ăsta, pentru că toate joacă bine. Watson joacă bine, pot să spun că suntem asemănătoare la fizic şi ne mişcăm bine amândouă. O să încerc să-mi fac jocul, o să încerc să dau tot ce pot ca să câştig.

Bineînţeles că am încredere că pot să câştig meciul. Sper să joc bine. Atât îmi doresc, să joc bine şi să mă simt bine pe teren”, a declarat Halep.

Tot pe terenul 1 vor evolua luni şi celelalte două românce ajunse în „optimi”: Monica Niculescu va juca în a treia partidă (în jurul orei 21:00) cu Johanna Konta, iar Irina Beguîn cea de-a cincea (nu mai devreme de 00:00), împotriva lui Madison Keys.