AcasăEvenimentSportTrebuie să recunoască și adversarii: Steaua e echipa care face legea în...

Trebuie să recunoască și adversarii: Steaua e echipa care face legea în Liga lui Mitică!

Derby-ul etapei a 11-a dintre Steaua şi CFR Cluj a fost câştigat de o manieră categorică de formaţia bucureşteană. Steaua a dominat în permanenţă, a construit atac după atac, a avut iniţiativa în faţa unei echipe care s-a apărat mare parte din timp şi în cele din urmă Raul Rusescu a marcat unicul gol în faţa celor 45.803 de spectatori prezenţi pe Arena Naţională.

Aşezată de Reghecampf în sistemul 4-2-3-1, Steaua a început cu un joc sufocant de posesie şi în primele cinci minute CFR-ul nu a avut niciun atac, în pofida unui 4-3-3 propus de Andone.

După ce a obţinut două cornere la rând, Tănase a ratat prima ocazie a meciului când a scăpat singur pe un culoar şi a ratat complet finalizarea. Decarul Stelei a încercat o scăriţă din alergare.
CFR a ieşit periculos pe atac prin Nicoară al cărui şut centrare a fost respins de Tătăruşanu. Steaua a replicat prin Latovlevici din lovitură liberă. Şutul fundaşului stânga a trecut puţin pe lângă poarta adversă.

Fragilitatea apărării clujenilor s-a văzut o dată în plus în minutul 11 când Rusescu a fost oprit de Mureşan la marginea careului cu preţul unui cartonaş galben.Chipciu a executat pe colţul lung fără însă a găsi spaţiul porţii.

Gazdele au primit o grea lovitură în minutul 15 când Tănase a rămas întins pe gazon şi a acuzat o durere la coapsă. Decarul stelist s-a oprit după un duel cu Alberto şi în cele din urmă a fost înlocuit cu Adrian Popa.

Noul intrat şi-a trecut rapid numele pe lista ocaziilor în minutul 22. Şutul lui Popa din dreapta careului a trecut pe lângă poarta lui Felgueiras. Popa a apărut din nou în prim plan în minutul 28 cu un şut peste poartă dintr-o poziţie ideala în dreapta careului clujenilor.

Steaua a dominat autoritar jocul din punctul de vedere al posesie, presând continuu în jumătatea adversă, deşi ocazii mari au lipsit de la poarta lui Felgueiras.

Prima repriză s-a încheiat cu o mare ocazie a CFR-ului. Nicoară a reluat spre poarta părăsită de Tătăruşanu şi doar intervenţia lui Georgievski a făcut ca tabela să rămână nemodificată.

Steaua a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutele 47 şi 49. Mai întâi fundaşii centrali ai formaţiei din Ghencea a semănat panică la al şaptelea corner obţinut. Szukala s-a înălţat în şase metri şi Garoş a ratat de puţin reluarea în poartă.

Ocazia lui Gardoş a fost dublată după alte două minute de o nouă şansă de gol. Popa a pătruns pe dreapta în careu şi a centrat la întâlnire, numai că la marginea careului de şase metri nu se afla niciun coechipier.

Steaua a continuat să domine CFR-ul la toate capitolele şi ocaziile nu au întârziat să apără. Mai întâi Rusescu a reluat din plonjon cu capul şi Felgueiras a respins in extremis cu o mână în lateral, pentru ca acelaşi portar să scoată de sub bară şutul lui Pintilii. Era minutul 60 şi Steaua apăsa serios pe acceleraţie.
Ioan Andone a dinamizat atacul echipei sale prin introducerea lui Kapetanos în locul lui Bjelanovic, jucător care s-a zbătut mult, dar care a reuşit puţine lucruri utile pentru CFR.

Chiar şi aşa Steaua a continuat să domine şi golul a venit în cele din urmă în minutul 74. Georgievski a pătruns până la limita terenului şi a întors în centru pentru şutul fără preluare al lui Rusescu.

Acelaşi Rusescu a trecut pe lângă 2-0 în minutul 81 cu un şut puternic de la 25 de metri. Mingea a întâlnit încheietura barelor porţii lui Felgueiras.
Finalul meciului a găsit cele două echipe jucând pe contre, cu acţiuni în viteză la ambele porţii. Mai întâi Nikolic a scăpat spre poarta adversă, dar nu a dat drumul la minge în dreapta pentru popa.

A urmat apoi o mare şansă pentru CFR la lovitura de cap a lui Piccolo, Tătăruşanu respingând in extremis.
Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Georgievski, Gardoş, Szukala, Latovlevici – Bourceanu, Prepeliţă (Pintilii ’46) – Chipciu (Pârvulescu ’86), Rusescu, Tănase (Ad. Popa ’17) – Nikolici. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Sepsi – G. Mureşan – Rui Pedro (Diogo Valente ’79), Luis Alberto, Camora, Nicoară (Bastos ’46) – Bjelanovici (Kapetanos ’67). Antrenor: Ioan Andone.

Cartonaşe galbene: Szukala ’37, Georgievski ’41, Pantilii ’90+4 / Sepsi ‘6, G. Mureşan ’11, Bastos ’73, Rui Pedro ’74, Kapetanos ’78.

Arbitri: Mauro Bergonzi (central) – Espedito Musolino, Francesco Altomare (asistenţi) – Danilo Giannocarro (rezervă) – toţi Italia

Observatori: Dumitru Mihalache, Alexandru Deaconu. La partida de pe Arena Naţională au asistat 45.803 spectatori, dintre care aproximativ 70 de fani clujeni.