AcasăEvenimentSportTENISMANUL ANULUI - Murray a câștigat Turneul Campionilor și încheie anul pe...

TENISMANUL ANULUI – Murray a câștigat Turneul Campionilor și încheie anul pe primul loc

TENISMANUL ANULUI Andy Murray a câștigat în premieră Turneului Campionilor, duminică seara, la Londra, după ce l-a învins în finală pe sârbul Novak Djokovic cu 6-3, 6-4 și va terminat anul pe primul loc în clasamentul ATP.

Murray (29 ani) își încununează astfel un an de excepție, în care a cucerit titlul la Wimbledon și aurul olimpic la Rio de Janeiro, devenind primul britanic care încheie pe locul întâi în ierarhia mondială, de la introducerea sistemului computerizat în 1973, când românul Ilie Năstase era primul lider. Scoțianul este al 17-lea jucător care încheie anul pe primul loc în ierarhia mondială.

Andy Murray a servit mai bine în finală, în fața a 18.000 de spectatori, și nu i-a permis lui Djokovic să își creeze decât o minge de break, fructificată.

Djokovic conduce cu 24-11 în meciurile directe, după ce se impusese de trei ori anul acesta în fața lui Murray.

Andy Murray a cucerit în total nouă titluri în 2016, Masters 1.000 la Roma (zgură), Queen’s Club (iarbă), Wimbledon (iarbă), aurul la JO 2016 — Rio de Janeiro (hard), Beijing (hard), Masters 1.000 la Shanghai (hard), Viena (hard), Masters 1.000 la Paris (hard), Turneul Campionilor (Londra, hard).

Murray a bifat în fața lui Djokovic a 24-a sa victorie consecutivă și a obținut al cincilea titlu la rând și al 44-lea din carieră. Succesul lui Murray este completat de un cec de 2.097.000 dolari și de 1.500 de puncte ATP.

Dacă britanicul s-a impus în premieră la Turneul Campionilor, Djokovic a ratat șansa de a-și trece în palmares al cincilea titlu, după patru victorii consecutive la Londra.

56210c3c2e0bd

Novak Djokovic a ratat şansa de a reveni pe primul loc ATP. Sârbul a fost de nerecunoscut în duelul cu rivalul Murray: a făcut 30 de greşeli neforţate şi a cedat în două seturi cu scoţianul care va termina anul, pentru prima oară în carieră, ca lider mondial.

Pe lângă cucerirea trofeului de la Londra, Murray se mai laudă în 2016 cu titlul la Wimbledon şi aurul olimpic.

„Am terminat anul pe primul loc, este ceva foarte special, nu mă aşteptam la asta”, a declarat Murray.

”A fost un an grozav, am multe amintiri frumoase, mai ales din primele şase luni”, a spus şi sportivul sârb.

Novak Djokovic a fost prima dată lider mondial în iulie 2011, şi de atunci până în prezent a pierdut primul loc de două ori, în favoarea lui Roger Federer şi Rafael Nadal. Cei doi nu au rezistat în fruntea clasamentului ATP decât cinci, respectiv, nouă luni.

Britanicul a câştigat al 44-lea turneu din carieră şi al nouălea în acest sezon, după ce s-a mai impus la Roma, Queens, Wimbledon, Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, Beijing, Shanghai, Viena şi Paris.

În finala de dublu, cuplul Henri Kontinen (Finlanda)/John Peers (Australia/N.5) a dispus de perechea Raven Klaasen (Africa de Sud)/Rajeev Ram (SUA/N.7) cu 2-6, 6-1, 10/8.