AcasăEvenimentSportTENIS - Victorie importantă: Halep a ajuns în ”optimi” la Indian Wells

TENIS – Victorie importantă: Halep a ajuns în ”optimi” la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat luni de dimineață în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells, după victoria concludentă, 6-2, 6-4, obținută în fața Ekaterinei Makarova, din Rusia. Simona a avut nevoie de o oră și 5 minute pentru a se impune și pentru un loc în sferturile de finală va juca împotriva Barborei Strycova, din Cehia.

Cu Makarova, Simona a reușit unul dintre cele mai bune meciuri din acest an, fiind extrem de rar pusă în dificultate. După un prim set controlat cu autoritate de la 2-2, în care a avut doar 4 erori neforțate, Simona a început perfect și actul secund, reușind rapid un break. Makarova a avut o revenire temporară și a egalat la 2 cu un rebreak și un serviciu solid, apoi s-a mers cap la cap până la 5-4.

A fost momentul în care Simona, care urma să primească, a cerut intervenția lui Darren Cahill, australianul venind la bancă și discutând degajat cu eleva sa.

Cei doi au discutat aproape două minute înainte ca Simona să revină pe teren. Apoi a câștigat break-ul și a pus punct meciului.

Imediat după dispută, pe teren, Simona a oferit și prima declarație, în care a explicat de ce l-a chemat pe Cahill, chiar dacă era foarte aproape de victorie: “A fost un meci greu, vântul ne-a deranjat foarte mult. Vreau să le mulțumesc celor care au rămas până la această oră. M-a ajutat ceea ce mi-a spus Darren când a venit. Am avut meciuri grele în acest an și multe dintre ele n-am reușit să le închid. De aceea l-am chemat pe Darren, pentru a mă ajuta să fac acel break.”

A fost 16-13 scorul loviturilor direct câștigătoare, în favoarea Simonei, care a făcut doar 14 erori neforțate, față de 26 Makarova.

Este pentru prima oară din ianuarie încoace, de la Sydney, când Simona reușește să lege două victorii, după ce în turul al doilea la Indian Wells a învins-o pe Vania King.