AcasăEvenimentSportTenis. Turneul de la Miami. Djokovic a câștigat în stil de mare...

Tenis. Turneul de la Miami. Djokovic a câștigat în stil de mare campion!

Sârbul Novak Djokovic, numărul 1 mondial, şi-a păstrat titlul în turneul de tenis Masters 1000 de la Miami, categorie imediat sub competiţiile de Mare Şlem, învingându-l duminică în finală pe scoţianul Andy Murray (nr. 4), cu scorul de 6-1, 7-6 (7/4), al 30-lea titlu în carieră şi al doilea din sezon, după Open Australia pentru liderul mondial.

Djokovic, care nu a pierdut niciun set în acest turneu, s-a impus la Miami pentru a treia oară în carieră şi pentru a 11-a oară într-un Masters, egalându-l pe Pete Sampras la numărul de victorii la Key Biscayne. Singurul jucător care are mai multe succese finale decât cei doi este Andre Agassi, care s-a impus de 6 ori în acest turneu.