AcasăEvenimentSportTENIS - Simona Halep s-a calificat în sferturi la Indian Wells, după...

TENIS – Simona Halep s-a calificat în sferturi la Indian Wells, după abandonul Barborei Strycova

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat, marți, în sferturile de finală ale turneului WTA Premier de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, după ce adversara sa din optimi, cehoaica Barbora Strycova, a abandonat la scorul de 6-3, 1-0.
Halep (24 ani), numărul cinci mondial și deținătoarea titlului la Indian Wells, a stat pe teren doar 46 de minute.

Halep o conduce acum pe Strycova cu 2-1 la meciurile directe, după ce aceasta s-a impus în prima partidă, în 2010, în optimi la Paris, cu 6-1, 6-4, iar Simona a câștigat în 2014, în primul tur la Beijing, cu 6-1, 6-4.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 128.215 dolari și 215 puncte WTA, urmând ca în sferturi să joace contra învingătoarei dintre americanca Serena Williams, liderul mondial, și Katerina Bondarenko (Ucraina).