AcasăEvenimentSportTENIS – Halep, învinsă de Kerber. Germania – România: 2-1

TENIS – Halep, învinsă de Kerber. Germania – România: 2-1

Jucătoarea de tenis Simona Halep (6 WTA) a fost învinsă, duminică, de Angelique Kerber, numărul 3 mondial, cu scorul de 2-6, 2-6, iar Germania a preluat conducerea cu 2-1 în întâlnirea cu România din barajul de menținere în Grupa Mondială a Fed Cup, care se desfășoară în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Jucătoarea germană a avut nevoie de o oră și șapte minute pentru a-și adjudeca victoria în fața Simonei Halep, care a început meciul cu un bandaj la glezna stângă după accidentarea de sâmbătă.

Angelique Kerber a arătat un joc solid, cu puține greșeli încă din debutul meciului, ea adjudecându-și primul ghem la 0. Jucătorea germană a condus cu 3-1, 4-2 și 5-2, agățându-se de fiecare punct pe serviciul Simonei Halep. De partea cealaltă, jucătoarea română nu s-a regăsit în momentele importante, făcând în cele 36 de minute ale primului set 18 greșeli neforțate. De altfel, la scorul de 2-5, ea a părut resemnată, fără dorința de a încerca o revenire, cedându-și serviciul la 30.

În setul secund, Kerber a reușit să se impună mult mai ușor, chiar dacă Halep a câștigat primul ghem pe serviciul ei. Numărul 3 mondial a făcut imediat re-break, apoi s-a instalat la conducere, distanțându-se la 4-2 și câștigând în final cu același scor ca primul set, 6-2.

În acest meci, Kerber a făcut 23 de greșeli neforțate, față de cele 26 ale Simonei Halep. De asemenea, ea a câștigat 6 din cele 10 șanse de break avute, în comparație cu Halep (2 din 5).

Aceasta a fost prima victorie a jucătoarei germane în fața Simonei Halep.