AcasăEvenimentSportTenis. Australian Open. Monica Niculescu și Sorana Cârstea

Tenis. Australian Open. Monica Niculescu și Sorana Cârstea

Monica Niculescu s-a calificat în turul doi al turneului de Grand Slam, Australian Open, jucătoarea din Romania trecând, scor 5-7, 6-0, 6-3, de Alize Cornet (locul 85 in clasamentul WTA), din Franța. Favorita numărul 31, Niculescu a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de Alize Cornet. Primul set i-a revenit franțuzoaicei, scor 7-5, dupa 86 de minute de joc. Jucătoarea noastră a revenit incredibil în al doilea set, 6-0 dupa 49 de minute, pentru ca în decisiv Monica să fie superioară, 6-3 (la capatul a 56 de minute).

Sorana Cârstea a produs una dintre surprizele manşei inaugurale la Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului, prin victoria cu 7-6 (2), 6-3 în faţa australiencei Samantha Stosur, a şasea favorită a probei. În turul secund, Cârstea, care şi-a asigurat 100 de puncte WTA şi 33.300 dolari australieni, o va întâlni pe învingătoarea din meciul Alison Riske (SUA) şi Urszula Radwanska (Polonia).