AcasăEvenimentSportSURPRIZE, SURPRIZE - Cinci capi de serie eliminaţi în prima zi la...

SURPRIZE, SURPRIZE – Cinci capi de serie eliminaţi în prima zi la Australian Open!

Prima zi a turneului de la Melbourne s-a desfăşurat sub un soare torid, temperatura atingând la orele prânzului, 38 de grade. Conform organizatorilor, 18 ianuarie era dată ca fiind cea mai călduroasă zi din cele 14 ale turneului.

Totuşi, temperatura foarte ridicată nu se poate spune că a influenţat decisiv partidele jucate. Dar nu au lipsit surprizele. Dacă la masculin, a căzut un singur cap de serie, croatul Ivo Karlovic – retras în setul 3 din cauza unei accidentări, la feminin am avut parte de o bombă şi de 4 mari surprize:

• Yulia Putintseva (Kaz-#76) – Caroline Vozniacki – FOTO (Den-#18): 1-6, 7-6, 6-4
  • Margarita Gasparyan (Rus-#58) – Sara Errani (Ita-#19): 1-6, 7-5, 6-1
  • Davis (SUA-#103) – Anastasia Pavlyuchenkova (Rus-#28): 1-6, 6-3, 6-4
  • Wang Qiang (Chn-#102) – Sloane Stephens (SUA-#26): 6-3, 6-3
  • Daria Kasatkina (Rus-#70) – A.K. Schmiedlová (Svk-#29): 6-3, 6-3

Şi nu este vorba doar de faptul că jucătoarele eliminate erau capi de serie, dar atât din punct de vedere valoric, al experienţei şi al rezultatelor directe, învinsele erau mari favorite.

Errani şi Pavlyuchenkova au câştigat categoric primul set şi nimic nu lăsa de înţeles că vor scăpa victoria. La casele de pariuri, Stephens avea 1.10, Pavlyuchenkova 1.14, Errani – 1.34, iar adversarele lor între 5.00 şi 7.00.

Bomba zilei o reprezintă însă eliminarea Carolinei Wozniacki de către tânăra şi modesta Putintseva. Wozniacki avea cotă de victorie 1.08, adversara ei 8.00. Jucătoarea daneză era cotată ca fiind a 7 sau a 8-a favorită la câştigarea turneului, locul 18 WTA pe care se află în acest moment, fiind unul datorat absenţei de pe teren din cauza unor accidentări, spre finalul anului trecut. A fost cel mai disputat şi mai lung meci al zilei, s-au jucat efectiv, 3 ore şi 15 minute.

Mai este de consemnat din prima zi, că deşi a învins, Serena Williams nu a impresionat deloc în meciul cu italianca Camila Giorgi. Numărul 1 mondial a jucat într-un deux pieces galben superb, dar pentru jucătoare cărora nu le dau „şuncile” pe dinafară.