AcasăEvenimentSportSURPRIZE DE PROPORȚII - Campionatul Mondial de handbal a ajuns în faza...

SURPRIZE DE PROPORȚII – Campionatul Mondial de handbal a ajuns în faza sferturilor, fără Germania și Danemarca!

SURPRIZE DE PROPORȚII Campioana olimpică Danemarca a fost eliminată în optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin ediţia 2017, care se desfășoară în Franța, fiind învinsă cu 27-25 (13-12) de selecţionata Ungariei, duminică la Albertville (Franţa).

Handbaliştii danezi, neînvinşi în faza grupelor, părăsesc astfel Mondialul înaintea sferturilor de finală, pentru prima oară în ultimii 12 ani.

Echipa Ungariei se va lupta pentru un loc în semifinale cu reprezentativa Norvegiei, care nu a avut niciun fel de problemă în partida cu Macedonia (34-24).

01222140-513101234

Selecţionata Qatarului a produs a doua mare surpriză a optimilor de finală ale CM 2017, reuşind să învingă cu 22-20 (10-9) naţionala Germaniei, campioana europeană en titre şi una dintre pretendentele la titlul mondial, într-o partidă disputată la Paris.

Qatarul urmează să întâlnească marţi seara, în sferturile de finală, formaţia Sloveniei, învingătoare cu 32-26 în faţa Rusiei.

Croaţia – Egipt 21-19 (13-7)

Croaţia a învins duminică seară, scor 21-19, reprezentativa Egiptului, în ultimul meci din optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Franţa şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei.

isl-egi

Croaţia a avut o evoluţie foarte bună pe durata primei reprize, când s-a distanţat la cinci goluri, scor 8-3, după 17 minute de joc. Africanii nu au dat o replică pe măsură în primele 30 de minute şi au intrat cu un handicap de şase goluri la pauză, 7-13.

Jocul s-a schimbat total în partea secundă, când Egiptul a reuşit să revină de la 7-14 la 12-14, în primele zece minute. Croaţia a izbutit să menţină o diferenţă constantă de patru-cinci goluri până spre finalul partidei, însă Egiptul nu a cedat.

În ultimele cinci minute, africanii au punctat de trei ori consecutiv, însă a fost mult prea târziu pentru o revenire şi Croaţia s-a impus cu 21-19 şi obţine ultimul loc în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Franţa, care a înregistrat duminică, două surprize uriaşe, prin eliminarea campioanei olimpice Danemarca şi a campioanei continentale, Germania.