AcasăEvenimentSportSURPRIZA LA ROLAND GARROS - Federrer, eliminat in sferturi de Tsonga!

SURPRIZA LA ROLAND GARROS – Federrer, eliminat in sferturi de Tsonga!

Primele meciuri din sferturile de finala de la Roland Garros au adus si prima surpriza de proportii. Elvetianul Roger Federrer, cap de serie numarul doi, a fost eliminat de Jo Wilfried Tsonga. Jucatorul francez s-a calificat in semifinale dupa ce a castigat in trei seturi 7-5, 6-3, 6-3 in fata elevetianului, la capatul unei partide ce a durat o ora si 50 de minute. In semifinale Tsonga il va intalni pe tenismenul spaniol David Ferrer.

Iata si rezultatele zilei din primele doua meciuri din sferturile de finala la masculin:

Jo -Wilfried Tsonga – Roger Federer 7-5 6-3 6-3
David Ferrer – Tommy Robredo 6-2 6-1 6-1

La feminin, in aceeasi faza a competitiei, italianca Sara Errani a invins-o, cu scorul de 6-4, 7-6 (8/6), pe Agnieszka Radwanska (Polonia), cap de serie numarul 4, in timp ce favorita numarul unu americanca Serena Williams a trecut, cu scorul de 6-1, 3-6, 6-3, de Svetlana Kuznetova (Rusia).
Cele doua invingatoare, Errani si Williams, se vor intalni in semifinale.