AcasăEvenimentSportVIDEO: Surpriză de proporții în Franța! Ajaccio și Mutu au remizat pe...

Ajaccio a reusit sa scape neinvinsa in „dubla” de campionat cu Paris Saint Germain, dupa ce, vineri seara, a incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul de pe Parc des Princes. Cealalta lupta, Zlatan Ibrahimovic vs Adrian Mutu, s-a incheiat de asemenea la egalitate, ambii neprinzand o zi tocmai inspirata.
Egala lui Paris St Germain in turul campionatului, Ajaccio, s-a prezentat pe Parc des Princes cu gandul de a repeta istoria, betonandu-si defensiva cu nu mai putin de cinci jucatori de profil defensiv. Cu Adrian Mutu in primul “11” inca din primul minut de joc, corsicanii nu au contat prea mult in ofensiva in prima repriza.
Liderul PSG avea sa fie vioara intai printr-o serie de ocazii notabile. In prima faza, Zlatan Ibrahimovic a executat inspirat o lovitura libera, continuata de Thiago Motta printr-o reluare razanta cu stalpul portii aparate de Ochoa (13). Un sfert de ora mai tarziu, oaspetii au scapat din nou cu fata curata: Lucas a centrat impecabil de la coltul terenului, iar Alex a fost blocat la limita de un “smoc” de fundasi corsicani, aflat pe linia portii.
Odata cu trecerea timpului, s-au inasprit si atacurile la poarta lui Ajaccio. Astfel, Matuidi (34’, stopat in cele din urma de Ochoa) si Pastore (43’) nu au putut sa modifice tabela inainte de pauza, in vreme ce Zlatan Ibrahimovic a fost cel mai aproape de gol. Silva i-a pasat peste intreaga aparare adversa, dar finalizarea cu tibia si-a spus cuvantul, mingea scurgandu-se in aut de poarta.
Finalul primului act a venit cu o noua surpriza placuta pentru Ajaccio. Sammaritano l-a fortat pe Thiago Motta sa intre decisiv, iar arbitrul partidei a sanctionat cu cartonas rosu faultul violent al brazilianului. Asadar, o repriza intreaga in inferioritate numerica pentru liderul Ligue 1.
Repriza a doua a fost si mai intensa pentru Ajaccio, lupta dandu-se intre Blaise Matuidi (61’, 66’), Zlatan Ibrahimovic (69’, 80’) si acelasi Ochoa, care a scos tot ce s-a putut in meciul de vineri seara.
Asemeni prietenului sau din atacul lui Ajaccio, Zlatan Ibrahimovic nu a prins o zi tocmai buna, ratand astfel o noua sansa de 1-0 intr-o faza de unu la unu cu bravul portar al corsicanilor. Finalul a fost unul intens, insa nu intr-atat de lucid incat sa fie insotit de happy end in ceea ce o priveste pe formatia gazda.
0-0 scor final si inca un punct agonisit pentru formatia lui Adrian Mutu, care a reusit sa scape neinvinsa impotriva lui PSG in aceasta editie de campionat.

PSG nu a scos decât un egal la Paris cu Ajaccio, iar de acest semieşec a profitat Lyon, care a învins cu 2-1 în deplasarea de la Troyes şi a urcat pe prima treaptă a clasamentului din Ligue 1.

Astfel, Lyon are 41 de puncte, cu două mai mult decât PSG, dar lupta pentru titlu în Franţa rămâne încă deschisă. Marseille are în această seară şansa de a egala pe Lyon la numărul de puncte în cazul în care va învinge pe Sochaux, în deplasare. Vezi rezumatul: