AcasăActualitateSocialSurpriză de proporţii: HCM Baia Mare a umilit vicecampioana Norvegiei cu 24-12...

Surpriză de proporţii: HCM Baia Mare a umilit vicecampioana Norvegiei cu 24-12 (12-3)

HCM Baia Mare a furnizat supriza turneului Sparkassen Ladies Cup (Germania), după ce în semifinale, elevele lui Costică Buceschi au trecut, cu scorul uimitor de 24-12 (12-3), de vicecampioana Norvegiei, Byasen Trondheim.

Potrivit site-ului oficial al competiţiei, meciul a fost echilibrat la început, până la scorul de 3-3, după care Paula Ungureanu a închis ermetic poarta băimărencelor, norvegiencele reuşind să înscrie doar 3 goluri în 30 de minute. Potrivit aceleiaşi surse, în repriza a doua meciul a fost mai strâns, cu Byasen mai agresivă în apărare şi letală pe contraatac, dar băimărencele au ştiut să conserve avantajul de la pauză şi să se califice în finala turneului.

În cealaltă semifinală, nemţoaicele de la Thüringer HC au trecut de conaţionalele lor de la Bayer Leverkusen, cu 26-18 (14-8).

Sursa: SporMM.ro