AcasăEvenimentSportSURPRINZĂTOR – Voleibaliștii băimăreni au reușit să lege două victorii consecutive

Știința Explorări a confirmat că victoria obținută în etapa precedentă în deplasare cu SCMU Craiova, 3-1, nu a fost o simplă întâmplare. Băimărenii au învins cu același scor o altă echipă de valoare a campionatului, ocupanta locului 3, Dinamo, obținând cu această ocazie prima victorie de trei puncte, pe teren propriu, din acest sezon.

Știința Explorări Baia Mare – Dinamo București 3-1 (22, 22, -25, 22).

Explorări: Răileanu, Sangrey, Graham, Socaciu, Bălhăceanu, Suson, Balog (libero). Au mai jucat: Râpeanu, Păștean, Klanac. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Dinamo: Antonic, Centelles, Mureșan, Șoloc, Ivanov, Harbuz, Pantelic (libero). A mai jucat: Romanescu. Antrenor: Daniel Rădulescu

Au arbitrat: Tudor Pop și Cristian Șanta (Cluj Napoca). Observator FRV: Ioan Buhățel (Dej).

2-0, 3-4, 6-8, 9-12, 10-14, 15-15, 15-16, 18-16, 21-18, 21-20, 25-21

Gazdele au început partida destul de nesigur și au permis bucureștenilor să preia inițiativa (4-9, 11-12). Treptat băimărenii și-au reglat serviciul și blocajul și au câștigat primul set cu 25-22. Primului act al partidei a fost urmat de evacuarea din sală a oficialului dinamovist Dan Drăgușin, care conform obiceiului încetățenit de foarte mulți ani, a provocat spectatorii și a protestat la deciziile arbitrilor, încă de la prima minge a partidei.

Setul 2 a fost marcat de răsturnări incredibile de scor (10-2, 18-20), băimărenii reușind până la urmă să se impună cu 25-22. Băieții antrenați de de Marius Botea și Sorin Pop au fost la un pas să încheie disputa în minimum de seturi, dar au ratat două mingi de meci în setul 4, (24-23 și 25-24), pe care Dinamo l-a câștigat cu 27-25.

Explorări și-a revenit în setul 4 (25-21) și a obținut un succes meritat, după un joc spectaculos, pentru care merită felicitați atât antrenorii, cât și jucătorii. O mențiune specială pentru Silviu Suson, care a avut o evoluție excelentă în acest meci.