AcasăEvenimentSportSuperLiga. Finala. Timișoara a învins Baia Mare și devine campioană națională la...

SuperLiga. Finala. Timișoara a învins Baia Mare și devine campioană națională la rugby după 40 de ani!

RCM Universitatea de Vest Timișoara a pus capăt dominației băimărene în campionatul de rugby al României. Bănățenii au câștigat cu 16-6 finala SuperLigii CEC Bank, disputată pe stadionul ”Arcul de Triumf” din Capitală. Omul meciului a fost tânărul Gabriel Conache (21 de ani), care a marcat 13 puncte. Este al doilea titlu pentru antrenorul sud-african Chester Williams, după cel obținut cu Dinamo, în 2009, el fiind și campion mondial în 1995, dar ca jucător.
Așa cum era de așteptat, disputa dintre campioana din ultimii trei ani, CSM Baia Mare, și RCM Universitatea de Vest Timișoara, deținătoarea Cupei României, a fost echilibrată, câștigătoarea fiind decisă pe final de meci.
Băimărenii au controlat tactic primele 40 de minute, ei având un avantaj minim (6-3) la pauză. Calafeteanu a pus primele puncte pe tabela de marcaj, printr-o lovitură de pedeapsă. Maramureșenii au reacționat prin uvertura Wiringi, care a marcat din dropgol, iar apoi a mai concretizat o penalitate.
Contrar așteptărilor, nici în următorul ”sfert” al meciului nu s-au marcat prea multe puncte. Ba din contră, tabela avea să modificată abia în minutul 63. Intrat în locul lui Vali Calafeteanu, care s-a accidentat la braț, tânărul Gabriel Conache, fiul antrenorului de juniori din Suceava, a reușit egalarea (6-6), tot dintr-o lovitură de pedeapsă. El ”a recidivat” zece minute după aceea, când a concretizat penalitatea acordată de arbitrul francez Salem Attalah.
Tot atunci, căpitanul băimărenilor, Mihai Macovei, a fost eliminat temporar, absența lui de pe teren, în finalul partidei, influențând rezultatul cu care s-a încheiat disputa. Maramureșenii au forțat egalarea, însă bănățenii au reușit să-i țină la distanță de terenul lor de țintă. Mai mult decât atât, ei au fost cei care au înscris prima și singura încercare a meciului, chiar în penultimul minut. Reușita i-a aparținut aceluiași Conache, tot el fiind cel care a transformat.
RCM Universitatea de Vest Timișoara s-a impus cu 16-6 și a redevenit campioană a României la rugby după 40 de ani – în 1972, gruparea bănățeană a fost prima reprezentantă a Provinciei care cucerea un titlu național în sportul cu balonul oval, întrerupând un lung șir de victorii ale echipelor din București.

Baia Mare
(1-18) Mihai Dico;(2) Andrei Radoi;(3-1) Andrei Ursache;(4) Ionut Hristache;(5-31) Johannes Petrus Van Heerden ;(6-19) Sean Morrell;(7-6) Cristian Stoica;(8) Mihai Macovei;(9-20) Vlad Ailenei;(10-34) Michael Wiringi;(11-21) Ioan Pop;(12) Cristian Dinis Vartic;(13) Minya Csaba Gal ;(14-32) Ionut Botezatu;(15) Ionut Niacsu;(16-24) Florin Bardasu;(17-3) Cristian Balan;(18-23) Silviu Suciu;(19-7) Marius Danila;(20-30) Constantin Ene;(21-10) Ionut Dimofte;(22-14) Marcel Cretuleac;(23-11) Stefan Ciuntu;

Timișoara
(1-36) Petru-Vladimir Balan;(2) Otar Turashvili;(3-17) Horatiu Eugen Pungea;(4) Dorin Lazar;(5) Marian Drenceanu;(6) Sandu Stelian Burcea;(7) Vasile Sorin Rus;(8) Daniel Carpo;(9) Valentin Nicolae Calafeteanu;(10) Jody Gavin Rose;(11) Viliami Tu’akalau Moala;(12) Paula Fakavainga Kinikinilau;(13) Ben Dominic Tuiatua;(14) Madalin Vlad Lemnaru;(15) Catalin Fercu;(16) Marian Eugen Capatina;(17-3) Gigi Militaru;(18) Samuel Maris;(19) Mateaki Kafatolu;(20) Laurentiu Marian Tanase;(21) Johnny Sola;(22) Florin Fantanaru;(23) Gabriel Conache;

Capitala, care n-a mai avut o campioană din 2008, a fost nevoită să se mulțumească doar cu locul 3 în acest an, Steaua câștigând cu 36-20 în fața Farului din Constanța.
Pe locul 5 a terminat CSM București, care a trecut cu 36-24 de Dinamo.
Clasată pe locul 7, după victoria (36-27) obținută în meciul cu Poli Agro Iași, ”U” Cluj va juca și în ediția 2013 a SuperLigii – Știința Petroșani a anunțat că nu va disputa meci de baraj pentru promovare. În elita rugby-ului românesc va activa de anul viitor și CSO Pantelimon.