AcasăEvenimentSportSupercupa Europei. Atletico Madrid a zdrobit-o pe Chelsea!

Supercupa Europei. Atletico Madrid a zdrobit-o pe Chelsea!

Formatia spaniola Atletico Madrid a castigat, vineri seara, Supercupa Europei, dupa o victorie zdrobitoare in fata englezilor de la Chelsea Londra, scor 4-1.
Dupa ce a castigat in mod surprinzator Liga Campionilor, eliminand-o pe Real Madrid in semifinale si invingand-o pe Bayern Munchen in ultimul act, Chelsea Londra a primit o lectie de fotbal in Supercupa Europei de la Monte Carlo.

Columbianul Radamel Falcao a facut un nou meci senzational, reusind un hattrick la numai patru zile dupa ce a marcat tot de trei ori intr-o partida din Primera Division.

Dupa ce a lovit transversala in debutul partidei, Falcao a deschis scorul in minutul 7, cu un sut lobat peste poartarul Cech, iar 11 minute mai tarziu a marcat pentru a doua oara din centrul careului.

Atacantul columbian a zdruncinat bara din in minutul 35, iar in ultimele secunde ale primei reprize si-a completat tripla, invingandu-l din nou pe Cech la capatul unui contraatac rapid.

Desi au avut posesia si in partea secunda, englezii n-au reusit mai nimic in primele 30 de minute, iar ibericii au punctat pentru a patra oara, in minutul 60, de aceasta data prin Miranda. Umiliti dupa numai o ora de joc, cei de la Chelsea au inscris golul de onoare cu un sfert de ora inainte de final, Cahill scuturand plasa cu un sut din centrul careului.
Chelsea Londra: Cech – Ivanovic, Cahill, David Luiz, Cole (Bertrand ’90)- Lampard, Mikel – Ramires (Oscar ’46), Mata (Sturridge ’82), Hazard – Torres. Antrenor: Roberto Di Matteo
Atletico Madrid: Courtois – Juanfran, Miranda, Godín, Filipe Luis – Mario Suárez, Gabi – Adrian Lopez (Rodriguez ’56), Koke (Raul Garcia ’81), Arda Turan – Falcao (Emre ’88). Antrenor: Diego Simeone
Cartonaşe galbene: Ivanovici ’29
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Slovenia, cu Damir Skomina la centru. El a fost ajutat de asistenţii Primoz Arhar şi Matej Zunic, în timp ce Bojan Ul a fost rezervă. Asistenţii suplimentari au fost Matej Jug şi Slavko Vincic.
Atletico Madrid este deţinătoarea Ligii Europa, câştigată la Bucureşti, în faţa formaţiei Athletic Bilbao.
Chelsea a câştigat Liga Campionilor, după ce s-a impus în întâlnirea cu Bayern Munchen.
Atletico Madrid a mai câştigat Supercupa Europei în 2010, când a învins  câştigătoarea Ligii Campionilor, Internazionale Milano.
Anul trecut, Supercupa Europei a revenit formaţiei FC Barcelona.