AcasăEvenimentSportSteaua trece peste un hop important. Urmează CFR-ul?

Steaua trece peste un hop important. Urmează CFR-ul?

Intr-o atmosfera superba creata de ploiesteni, gazdele au avut primele ocazii a partidei. In minutul 6 Hamza a ratat cu putin poarta dupa o lovitura libera, iar doua minute mai tarziu Marinescu a fost blocat de Tatarusanu in careu.
Steaua a dat replica in minutul 22, prin Rusescu, insa balonul trimis de atacant spre poarta goala a fost respins in mod miraculos de Galamaz de pe linie.
Scorul avea sa fie deschis in cele din urma de „lupii galbeni”, Bokila reusind sa-l invinga pe Tatarusanu, in minutul 38, cu un sut de la sapte metri.
Bucuria gazdelor a durat insa numai sapte minute, Nikolici restabilind egalitatea in finalul primei reprize dupa ce a interceptat norocos un balon respins de Bornescu la reluarea lui Chipciu.

Dupa un start de repriza secunda mai sters, cu o singura faza notabila creata de Cristi Tanase, „ros-albastrii” au trecut la conducere in minutul 65. Bourceanu a centrat in careu pentru Latovlevici, iar fundasul a scuturat plasa cu o lovitura de cap din zece metri. Petrolul putea egala cu noua minute inainte de final, dar Bokila a ratat incredibil, sutand peste poarta dupa ce a scapat singur cu Tatarusanu.

Elevii lui Mircea Rednic s-au napustit in atac in finalul partidei, dar apararea Stelei a fost de neclintit, iar tabela a ramas nemodificata pana la ultimul fluier al lui Marius Avram.

In urma acestui succes, Steaua isi pastreaza pozitia de lider in Liga 1, avand 25 de puncte, cu trei mai mult decat Pandurii, formatie care are un meci mai putin disputat. De cealalta parte, Petrolul ramane pe locul noua, cu 13 puncte dupa 10 runde.

Gigi Becali a bravat după ce Steaua s-a impus la Ploieşti, 2-1 cu Petrolul, după ce a fost condusă, într-un meci din etapa a 10-a din Liga I. Boss-ul din Ghencea a spus că Steaua va lua campionatul, iar Petrolul va termina pe locul 2.
„Petrolul Ploieşti o să fie pe locul doi, după noi! O să vedeţi. Am înscris repede golul egalizator şi nu îmi făceam nicio problemă că vom pierde meciul ăsta. Mi-era teamă doar să nu facem egal, să avem ghinion. Ei au căzut fizic în a doua repriză, au dat totul din ei în prima parte. Am greşit la marcaj şi am primit un gol, dar nu puteam pierde”, a declarat Gigi Becali.
Boss-ul din Ghencea a avut un mesaj şi pentru Florian Walter, patronul „găzarilor”: „Zice şi Walter, săracul, că a băgat bani. El crede că poate face ceva, ce să zică?”.
Gigi Becali a mai spus că meciul cu CFR va fi decisiv pentru titlul de campioană şi l-a remarcat pe Nikolic.
„Meciul cu CFR Cluj e cel mai important! Dacă îi batem, la revedere campionat pentru ei. Cel mai mult mi-a plăcut de Bourceanu… dar nu mai zic de Bourceanu, că el e mereu bun. Cel mai mult mi-a plăcut Nikolic, e războinic, s-a bătut acolo. Nikolic a făcut ce a vrut el, a deviat tot, el ne-a condus spre victorie. S-a bătut cu ei acolo, i-a năucit”, a declarat Gigi Becali.
Steaua a câştigat cel mai tare meci al etapei a 10-a din Liga I, 2-1 în deplasare cu Petrolul, după ce a fost condusă cu 1-0. Bokila a marcat în minutul 38 pentru Petrolul, Nikolic a egalat în minutul 45, iar Latovlevici a adus victoria pentru Steaua în minutul 65.
Petrolul Ploieşti: Bornescu – Achim, Galamaz, Geraldo, Guilherme – L. Marinescu (Grozav ’70), Boudjemaa – Opriţa (Hoban ’62), M. Cristescu (Ad. Cristea ’51), Hamza – Bokila. Antrenor: Mircea Rednic.
Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii (Prepeliţă ’52) – Chipciu, Rusescu (Filip ’79), Cr. Tănase (Ad. Popa ’69) – Nikolici. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
Cartonaşe galbene: Galamaz ’36, Geraldo ’54, Bokila ’77, Hoban ’80 / Pintilii ’28, Rusescu ’52
Arbitri: Marius Avram (central) – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene (asistenţi) – Cătălin Popa (rezervă)
Observatori: Dan Petrescu, Ionuţ Calancia
La meci au asistat 15.000 de spectatori, între care şi aproximativ 500 de fani stelişti.