AcasăEvenimentSportSteaua s-a distrat cu Bistrița în Ghencea, iar Gazul a învins pentru...

Steaua s-a distrat cu Bistrița în Ghencea, iar Gazul a învins pentru prima dată Vasluiul!

Steaua s-a impus cu 4-0 în meciul de pe teren propriu cu Gloria Bistrița, două goluri fiind marcate de Mihai Costea și două de Raul Rusescu. După remiza din etapa trecută cu Pandurii, Steaua a decis să nu mai riște surprize în goana pentru titlu și a rezolvat meciul cu Bistrița din ghencea încă din prima repriză. Trupa lui Reghecampf a zburdat pe teren, iar Mihai Costea, aflat la primul meci ca titular în acest sezon, a arătat o mare poftă de joc și a demonstrat că și-a meritat titularizarea.
Costea a deschis scorul încă din minutul 7, după un corner executat scurt de steliști de pe stânga, reluând cu capul în plasă de la marginea careului mic. Câteva minute mai târziu, Nikolic a fost și el aproape de gol, ratarea muntenegreanului fiind urmată de alte două ocazii ale lui Costea. Rusescu apoi a trecut pe lângă gol, Dolha respingând cu vârful degetelor șutul din afara careului.
Rusescu și-a scos pârleala în minutul 25, când a înscris pentru 2-0 cu un șut din prima de la 14 metri. Faza a fost construită superb pe dreapta de Adi Popa, autorul pasei decisive. Doar câteva minute au trecut și Mihai Costea a revenit în prim-plan, reușind dubla cu un șut din 10 metri din pasa lui Chiricheș.
Ocaziile s-au ținut lanț până la pauză la poarta Gloriei, doar intervențiile salvatoare ale lui Dolha făcând ca scorul să nu ia proporții astronomice.
Dacă în prima repriză au alergat de nebuni dintr-o parte în alta și au presat sufocant în preajma careului advers, steliștii au liniștit jocul în repriza a doua. După pauză, meciul nu a mai oferit faze de poartă, steliștii preferând să nu mai forțeze, în timp ce ardelenii s-au arătat incapabili de o replică pe măsură.
Bistrițenii au clacat total pe final, oboseala fiind tot mai apăsătoare, iar Rusescu a proftat de situație pentru a bifa și el dubla. A marcat cu cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar după ce a fost servit excelent de Bourceanu în zonă centrală.
Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Chiricheş (Gardoş ’46), Latovlevici – Bourceanu, Pintilii (Bălan ’46) – Popa, Rusescu, M. Costea – Nikolici (Filip ’69). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
Gloria Bistriţa: Dolha – Traşcă, Năstase (Ionescu ’46), Kanon, Cafasso (Reano ’46) – Anton, Enescu – Ţârcă, Predescu, Ayza (Laio ’70) – Braganca. Antrenor: Nicolae Manea.
Cartonaşe galbene: Braganca ’80, Enescu ’90+1.
Arbitri: Iulian Dima (central) – Ciprian Danşa, Marius Nicoară (asistenţi) – George Rădulescu (rezervă).
Observatori: Dan Berbecaru, Ionuţ Calancia. La meci au asistat 7.163 de spectatori.
Pe banca Gloriei Bistriţa s-a aflat, la meciul de pe stadionul Steaua, şi preşedintele Gloriei Bistriţa, Jean Pădureanu, care a fost jefuit vineri, în cartierul Panduri, de un bărbat care, după ce l-a agresat, i-a furat borseta şi a fugit.

Prima înfrângere din istorie a Vasluiului la Mediaș

Gaz Metan Mediaș a învins la limită, scor 1-0, pe FC Vaslui pe teren propriu, aceasta fiind prima victorie din istorie a medieșenilor acasă în fața Vasluiului. Singurul gol al meciului a fost marcat în prima repriză de Astafei din penalty. Cele două echipe aveau dorințe și așteptări diferite de la acest meci, având în vedere situația lor din clasament. Dacă Mediașul căuta cu disperare puncte pentru a se salva din zona nisipurilor mișcătoare de la coada clasamentului, Vasluiul avea nevoie de puncte pentru a se păstra aproape de vârful ierarhiei Ligii 1.
Cu toate ca ambele formații își doreau victoria, partida nu a oferit un fotbal tocmai spectaculos. În prima repriză s-a jucat haotic, cu puține realizări de ambele părți, iar în partea secundă s-a jucat tot haotic, într-o singură direcție.
Singurul gol al meciului a fost marcat în minutul 27 de Astafei din penalty. Varela l-a faultat pe Markovic în careu după un corner de pe stânga al Gazului și Alexandru Tudor a acordat penalty pentru medieșeni.
Din acel moment, Vasluiul a declanșat asaltul la poarta adversă. Până la pauză, moldovenii au ratat o mare șansă de egalare, prin Antal, care în minutul 33 a ratat incredibil cu toată poarta în față, însă marile ocazii ale elevilor lui Hizo au venit după pauză.
Trei șanse uriașe de gol au fost irosite de vasluieni în repriza a doua, de trei ori fiind salvat Mediașul de bară. Prima dată a trimis în bară Liviu Antal, în minutul 77, pentru ca apoi Ciucă să devieze mingea centrată de Varga în transversală. A treia bară a oaspeților a venit cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, când Niculae a deviat cu capul în bara din dreapta.
La final de meci, moldovenii au acuzat arbitrajul lui Alexandru Tudor invocând că penalty-ul a fost acordat foarte ușor, iar spre final de meci arbitrul n-a acordat penalty pentru Vaslui după ce Sburlea a căzut în careu.
Gaz Metan Mediaş: Loncarici – Ciucă, Frăsinescu, Markovici, Buzean – Todea (Llullaku ’74), Tahar – Astafei, Eric (V. Negru ’68), C. Petre (Avram ’83) – Bawab. Antrenor: Cristian Pustai.
FC Vaslui: Coman – Milanov, Celeban, Varela, Charalambous – Caue, R. Costin (Sburlea ’83) – Antal, Stanciu (Tukura ’89), Sânmărtean (Varga ’51) – M. Niculae. Antrenor: Viorel Hizo.
Cartonaşe galbene: Bawab ’68, C. Petre ’70 / Varela ’26, Celeban ’39.
Arbitri: Alexandru Tudor (central) – Cristian Nica, Aurel Oniţă (asistenţi) – Horaţiu Feşnic (rezervă).
Observatori: Nicolae Marodin, Octavian Goga.