AcasăEvenimentSportSteaua pierde la Brașov într-un meci cu patru penalty-uri!

Steaua pierde la Brașov într-un meci cu patru penalty-uri!

Steaua a jucat lamentabil și a pierdut luni seara la Brașov, in Liga 1, primind trei goluri în timp ce a marcat o singură dată. Patru penalty-uri a acordat Marius Avram în acest meci, unul fiind ratat de Steaua prin Rusescu, cel care a înscris, tot din penalty, singurul gol al roș-albaștrilor.

După dezastrul din Europa cu Stuttgart, Steaua spera să-și scoată pârleala în fața Brașovului. Meciul de sub Tâmpa n-a fost însă unul pe care steliștii să și-l amintească în viitor cu plăcere. Steaua a avut unul dintre cele mai slabe jocuri din acest sezon, a fost dominată în destule momente și a dat dovadă de multe momente de slăbiciune.
Prima repriză s-a încheiat la egalitate, ambele echipe reușind să transforme câte un penalty, ambele acordate corect de Marius Avram. Mai întâi, în minutul 15, Buga a fost agățat din spate de Chiricheș și Paul Batin a deschis scorul de la punctul cu var. Nici 10 minute mai târziu, Rusescu a fost busculat în careu de Madeira și arbitrul a acordat penalty pentru Steaua, Rusescu achitându-se cu succes de această sarcină.
După un 1-1 la pauză care punea în pericol planurile steliștilor de a pune mâna pe prima pentru cinci victorii consecutive, Reghecampf a făcut două modificări, Pintilii și Adi Popa fiind trimiși în teren pentru startul reprizei a doua. Schimbările nu s-au reflectat și în jocul roș-albaștrilor, tot stegarii fiind în continuare la cârma jocului.

Iar în minutul 61, brașovenii s-au instalat iar la conducere după o fază incendiară în careul steliștilor. Batin a șutat din stânga în forță, Tătărușanu a respins în partea opusă la picioarele lui Georgian Păun, care a trimis pe sub portar în plasă.
Steaua a avut șansa egalării, tot din penalty, în minutul 80, însă Rusescu a ratat incredibil cu un șut peste poartă. Oricum lovitura de pedeapsă a fost acordată ușor, după ce Adi Popa a căzut teatral la un duel cu Ionescu în marginea careului.
Un al patrulea penalty acordat în acest meci avea să stabilească scorul final. Gardoș l-a incomodat pe Batin în momentul pătrunderii spre poartă, în careu, și Brașovul a primit lovitura de la 11 metri, pe care a transformat-o fără probleme de Mugurel Buga.

Antrenorul Stelei, Laurențiu Reghecampf, a explicat motivele înfrângerii pe care băieții săi au suferit-o în meciul de la Brașov.
„Am jucat fotbal timp de 90 de minute, dar ei au avut patru ocazii și au marcat trei goluri. Din nou am făcut greșeli nepermise. Trecem printr-o perioadă grea, dar am mare încredere că o vom depăși foarte repede. Nu marcăm goluri, ne jucăm cu ele, iar la fiecare contraatac ne prind adversarii. Jucătorii tineri trebuie să fie mult mai concentrați și mai responsabili. Toate echipele sunt o amenințare, acum trebuie să câștigăm următoarele meciuri”, a spus Reghecampf.

FC Braşov: Mutu – Velayos, Machado, Cr. Munteanu, Cr. Ionescu – Nuno Viveiros (Brata ’83), Mateiu, Bruno Madeira, I. Popa (Păun ’52) – Buga, Batin (Tameş ’87). Antrenor: Adrian Szabo.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Martinovici (Adi Rocha ’77), Gardoş, Chiricheş, Pârvulescu – Bourceanu, Prepeliţă (Pintilii ’46) – Chipciu, Rusescu, Tănase – M. Costea (Ad. Popa ’46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Bruno Madeira ’23, Mateiu ’44, Păun ’62, Cr. Ionescu ’77 / Chiricheş ’15, Chipciu ’37, Gardoş ’41.
Arbitri: Marius Avram (central) – Cristian Nica, Marius Nicoară (asistenţi) – Mihai Ene (rezervă).
Observatori: Vasile Curt, Mircea Dancu.
La partida de la Braşov au asistat aproximativ 7.000 de spectatori, dintre care 1.000 de fani stelişti.