AcasăEvenimentSportSPRE FINAL FOUR - CSM București a făcut un pas important către...

SPRE FINAL FOUR – CSM București a făcut un pas important către semifinale în Liga Campionilor

SPRE FINAL FOUR CSM București a învins echipa maghiară Ferecvaros TC-Rail Cargo Hungaria Budapesta cu scorul de 30-25 (17-15), vineri seara, în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana Europei a obținut o victorie dătătoare de speranțe în calificarea la turneul Final4 al competiției, după un final de excepție.

CSMB a marcat primul gol al meciului, dar apoi a fost echipa care a fost în urmărirea formației maghiare, până în minutul 12, când campioana României a trecut din nou în avantaj, 8-7. CSM a avut în premieră avantaj de două goluri în minutul 16, 10-8, pentru ca în minutul 21 gazdele să se desprindă la 14-10. Diferența maximă de pe tabelă s-a înregistrat în minutul 24, 16-11.

Echipa antrenată de suedezul Per Andre Johansson, la primul său meci pe banca ”tigoricelor”, a avut un final de repriză mai slab și oaspetele s-au apropiat la două goluri, 17-15.

În min. 33, Ferencvaros a venit la un singur gol, 17-16. CSMB a mai condus la trei goluri, 20-17 (35), 21-18 (37), 22-19 (38). Ferencvaros s-a apropiat la un singur gol, 24-23 (52). Deținătoarea trofeului a mărit din nou diferența la trei goluri, 26-23 (55), iar finalul a fost incandescent.

imageResize

Cei peste 4.000 de spectatori din Sala Polivalentă au urmărit în picioare ultimele minute, în care Ferencvaros a avut atacul la 27-25 pentru CSM, însă Mehmedovic a interceptat și a marcat pe contraatac. CSMB s-a apărat excelent și a blocat un nou atac, iar Bazaliu a mărit scorul la 29-25, pentru ca Brădeanu să marcheze ultimul gol al meciului, 30-25.

„Suntem fericite de rezultat. De acum, o vom lua de la 0-0, nu trebuie să ne gândim că avem un avans de 5 goluri. A fost un meci foarte greu, am întâlnit o echipă foarte bine sudată. Dar, graţie acestei atmosfere, am reuşit să învingem clar. Le mulţumesc tuturor care au fost alături de noi”, a spus Paula Ungureanu, la finalul meciului CSM București – Ferencvaros 30-25.

„O să ne aştepte un meci foarte greu în Ungaria. Nu ne vom gândi la această diferenţă de scor, pentru că în handbal te poţi aştepta la orice. Răsuflăm mai uşurate, e adevărat, dar suntem conştiente de cât de dificil va fi returul. Ferencvaros are un public foarte numeros şi gălăgios. Dar suntem obişnuite, am jucat finala Ligii la Budapesta şi noi i-am auzit atunci doar pe românii noştri”, a declarat și Aurelia Brădeanu.

58e7dfe495f9cf4f49137d89

La meci a asistat și danezul Kim Rasmussen, actualul antrenor al Ungariei, cel care a condus-o pe CSMB la câștigarea trofeului, anul trecut, în finala de la Budapesta.

Au evoluat echipele:

CSMB: Paula Ungureanu, Jelena Grubisic — Isabelle Gullden (10 goluri), Iulia Curea, Camille Ayglon Saurina (2), Bianca Bazaliu (2), Aurelia Brădeanu (2), Linnea Torstensson, Carmen Dolores Martin Berenguer (7), Oana Manea (2), Gnonsiane Niombla (1), Majda Mehmedovic (4), Simone Boehme. Antrenor: Per Andre Johansson.

FTC-Rail Cargo Hungaria: Melinda Szikora, Blanka Biro — Szandra Szollosi-Zacsik (2), Adrienn Szarka (1), Nadine Schatzl (2), Zita Szucsanszki, Klara Szekeres, Rea Reka Meszaros, Viktoria Lukacs (4), Danick Snelder, Nerea Pena Abaurrea (5), Marija Jovanovic, Aniko Kovacsics (11). Antrenor: Gabor Elek.
Au arbitrat Joanna Brehmer, Agnieszka Skowronek (ambele din Polonia).
Delegat EHF: Rosița Dimkova (Bulgaria), delegat EHF pentru arbitri: Predrag Pavicevic (Muntenegru).

Returul se va juca pe 15 aprilie, la Budapesta.