AcasăEvenimentSport”Slughiță” nu i-a învățat pe steliști cum să câștige! Cu arbitrul Avram...

”Slughiță” nu i-a învățat pe steliști cum să câștige! Cu arbitrul Avram ”îmbrăcat” în culorile Stelei, oștenii lui Becali și-au scos titlul din cap

Echipa lui Gigi Becali a bifat al treilea meci la rând fără victorie din acest an. Cu o apărare depășită adeseori după pauză, Steaua își poate lua adio de la titlu. Bucureștenii au dominat prima repriză, gorjenii pe cea de-a doua, golurile fiind marcate de Maxim (min. 81), respectiv Chipciu (min. 74).
Steaua s-a prezentat la acest meci cu un nou antrenor, Mihai Stoichiță, dar și cu ceva schimbări în echipa de start. Stanca a fost trimis în poartă, iar Geraldo fundaș dreapta, în timp ce Chiricheș a făcut pereche cu Iliev în centrul apărării. Bicfalvi a dispărut din schemă, apărând Răduț. Tatu, preferatul lui Becali, n-a izbutit nici acum să marcheze, ci doar să vada un cartonaș galben.
Bucureștenii au dominat prima repriză și a avut cele mai mari ocazii de gol prin Chricheș, al cărui șut a fost respind de Mingote (min. 14), Rusescu – a trimis mingea cu capul, însă aceasta a ocolit poarta gorjenilor (min. 26) – și Tănase, care a trimis mingea în stâlpul din stânga portarului lui Pandurii (min. 45).
În minutul 24, un spectator a pătruns până în apropierea porții apărate de Stanca, fiind imobilizat de oamenii de ordine și de jandarmi. Un altul a fost reținut în momentul în care încerca să revină în peluza din spatele porții Stelei. Din fericire, incidentul nu s-a soldat cu urmări grave precum cele de la meciul Petrolul – Steaua din toamna trecută, când Galamaz a fost lovit în figură de un fanatic fan al ploieștenilor.
După pauză, gorjenii au fost mai insistenți, Maxim șutând periculos, de pe dreapta, însă mingea a ocolit poarta oaspeților. În minutul 63, Batin a reluat cu capul la un corner, însă fără niciun rezultat.

Primul gol, al Stelei, a fost marcat într-un moment în care gazdele dădeau senzația că au meciul sub control, în minutul 74. Chipciu a șutat senzațional, din afara careului. Este prima reușită a acestuia de la venirea la Steaua.
Pandurii Tg. Jiu a egalat în minutul 81, la o gafă a apărării roș-albastre, care n-a intervenit la o centrare și Maxim, singur cu Stanca, a finalizat fără probleme.
În minutul 52, Răduț îl calcă pe gleznă pe Maxim, însă stelistul nu a fost nici măcar avertizat. Același gest l-a făcut Voiculeț la Iliev, în minutul 70.

Arbitrajul din meciul Pandurii – Steaua, scor 1-1, a dovedit încă o dată că în Liga I are câştig de cauză cine ţipă mai tare. După înfrângerea de la Târgu Mureş, patronul roş-albaştrilor a sărit ca ars. Motivul? Echipa sa nu a primit un penalty în prelungiri. Atunci, latifundiarul a făcut că n-a văzut şi o altă lovitură de la 11 metri neacordată gazdelor. Ţipetele şi înjurăturile lui Becali de atunci au dat roade.
În confruntarea cu Pandurii, formaţia din Ghencea ar fi trebuit să termine meciul în nouă oameni, însă centralul Marius Avram a fost „aliatul” Stelei.
În repriza secundă, mai întâi, în minutul 52, Răduţ l-a călcat violent pe Maxim. Reluările TV au demonstrat că mijlocaşul ar fi trebuit eliminat, însă acesta n-a văzut nici măcar „galben”!

Marius Avram a simţit nevoia să le mai dea o mână de ajutor steliştilor pe finalul partidei.
Mai precis, în minutul 88, Bourceanu a pierdut un balon, iar pentru a opri un atac periculos al gorjenilor şi-a tras adversarul de tricou, comiţând un fault evident. În mod clar, infracţiunea ar fi trebuit sancţionată cu un „galben” care ar fi dus la eliminarea lui Bourceanu întrucât „închizătorul” încasase deja un avertisment în minutul 76.
Ce decizie a luat Marius Avram? Una ridicolă! A dicat fault pentru Pandurii, însă i-a acordat „galben” lui Nistor pentru proteste!

Prestaţia lui Marius Avram i-a scos din sărite pe gorjeni. Preşedintele Pandurilor, Marin Condescu, a explicat motivul pentru care centralul întâlnirii a avut o manieră de arbitraj prin care a dezavantajat echipa sa.
„Avram a dat cartonaşe galbene la jucătorii noştri astfel încât patru dintre ei să fie suspendaţi pentru meciul cu echipa tatălui său”, a afirmat Condescu.
Etapa viitoare e programată întâlnirea Astra – Pandurii (duminică, 8 aprilie, ora 17.00 / GSP TV). La prahoveni, secretarul general al clubului e Vasile Avram. El a fost numit în această funcţie după ce a trebuit să plece din fruntea arbitrajului românesc întrucât a fost acuzat de corupţie.
Fotbaliştii care au văzut „galben” contra Stelei şi nu vor juca împotriva Astrei sunt: Claudiu Voiculeţ, Călin Cristea, Alexandru Maxim şi Mihai Pintilii. Toţi cei patru au fost titulari în confruntarea cu formaţia din Ghencea.