AcasăEvenimentSportSITE-UL OFICIAL AL CM – Norvegia ajunge în finală după o intensă...

SITE-UL OFICIAL AL CM – Norvegia ajunge în finală după o intensă dramă

Semifinala dintre Norvegia și România, câștigată după prelungiri de nordice cu 35-33, a fost lăudată pentru dramatism și calitatea jocului în întreaga presă internațională. Nici site-ul oficial al turneului final din Danemarca nu a fost mai prejos, lăudând atât cele două combatante, cât și jocul prestat de acestea.

”Pentru al doilea meci la rând, România a intrat în prelungiri, după 27-27 în timpul regulamentar, dar spre deosebire de meciul din sferturile de finală cu Danemarca, româncele au ratat câștigarea semifinalei cu Norvegia. Dar au fost aproape.

În cele din urmă, Norvegia a câștigat fantastica și entuziasmanta partidă cu 35-33, dar în secundele finale ale timpului regulamentar, experimentata jucătoare a României, Valentina Ardean Elisei, a avut o uriașă ocazie apărată de goalkeeperul Norvegiei Kari Grimsbo.

Norvegia a controlat prima parte, conducând cu trei goluri la pauză. Au reușit să joace rapid, cu Stine Oftedal în rol de creier creativ și Veronika Kristiansen și Nora Mork ca principale marcatoare, cu patru, respectiv șase goluri înainte de pauză.

În a doua jumătate, apărarea României și în special goalkeeperul Paula Ungureanu și-au ridicat nivelul și norvegiencele au avut zece minute fără gol marcat.

România a condus la un moment dat la două goluri, dar în cele din urmă favoritele norvegiene au avut mai mult sânge rece și mai mult noroc”, se arată în articolul de pe site-ul oficial, intitulat ”Norvegia ajunge în finală după o intensă dramă”.