AcasăEvenimentSportȘI URIAȘII PLÂNG CÂTEODATĂ – Mihai Macovei a izbucnit în lacrimi după...

ȘI URIAȘII PLÂNG CÂTEODATĂ – Mihai Macovei a izbucnit în lacrimi după victoria cu Canada

Ex-băimăreanul Mihai Macovei, fost căpitan al echipei CSM Știința Baia Mare, autorul celor doua eseuri ale Romaniei din partida cu Canada, a vorbit despre succesl istoric obtinut in grupa D a Cupei Mondiale de rugby. Macovei a izbucnit in plans in timpul interviului si le-a dedicat victoria tuturor celor care au fost alaturi de Stejari.

Mihai Macovei (28 de ani) a adus 10 puncte în dreptul Stejarilor, cu cele două mingi culcate în terenul țintă al canadienilor, în minutele 53 și 74. Pe celelalte le-a semnat Florin Vlaicu, din transformările celor două încercări și lovitura de penalizare de la 42 de metri, din minutul 78.

Pentru mulți dintre componenții naționalei noastre, inclusiv pentru căpitanul Macovei, aceasta a fost prima victorie la o Cupă Mondială. Ultimul succes la CM pentru România data din 2007 și fusese obținută contra Portugaliei (14-10).

”Am avut o primă repriză nu atât de bună, nici actul secund nu l-am început bine, pentru că am primit încă un eseu. Apoi, băieţii s-au concentrat şi am crezut în şansa noastră. Uitaţi-vă la scor, pentru mine și pentru țara mea este extraordinar, pentru că este prima victorie la Cupa Mondială şi sunt foarte fericit!

Pentru mine este prima victorie la o Cupă Mondială și sunt foarte, foarte fericit. Au fost eseurile mele, dar toată lumea, toți cei 15 de pe teren am muncit din greu pentru a întoarce scorul. Le mulțumesc spectatorilor, tuturor celor veniți din România”, a spus căpitanul României și autorul celor două eseuri din meciul României împotriva Canadei.

La randul sau, selectionerul Lynn Howells, a vorbit despre succes si despre partida cu Italia.

„Asta a fost o semifinala pentru noi, acum mergem sa jucam finala cu Italia. Vreau sa le multumesc jucatorilor mei pentru atitudinea aratata. Cu Italia va fi greu, dar ne va fi mai usor dupa rezultatul de astazi”, a spus Howells.

Echipa nationala de rugby a Romaniei a reusit, marti seara, cea mai importanta revenire din istoria turneului, reusind sa invinga Canada cu 17-15, dupa ce a fost condusa cu 15-0!

Canadienii ne-au condus cu 15-0 pana in minutul 53, dar a urmat o revenire absolut fabuloasa pentru „stejari”. Niciodata in istoria Cupei Mondiale de rugby nu s-a intamplat ca o echipa sa revina si sa castige dupa ce a fost condusa cu 15 puncte!