AcasăEvenimentSportȘI-A LUAT REVANȘA - Halep a învins-o pe Garcia în primul meci...

ȘI-A LUAT REVANȘA – Halep a învins-o pe Garcia în primul meci din Turneul Campioanelor

ȘI-A LUAT REVANȘA Simona Halep, numărul 1 mondial şi principala favorită, a debutat cu o victorie în Grupa Roşie a Turneului Campioanelor de la Singapore, 6-4, 6-2 cu Caroline Garcia (Franţa).

Halep şi-a luat revanşa după finala pierdută în urmă cu două săptămâni, la Beijing, şi a pus punct unei serii de 13 partide fără înfrângere a franţuzoaicei. Românca s-au impus în faţa franţuzoaicei (24 ani, 8 WTA şi cap de serie numărul 8) după o oră şi 27 de minute.

Garcia a început mai bine şi a câştigat primul game, iar apoi a avut două mingi de break, dar Halep a reuşit să revină şi să egaleze (1-1). â

Franţuzoaica a dominat începutul de meci şi a preluat conducerea cu 2-1, după un game la zero. Halep a egalat din nou şi apoi a reuşit un prim break, la zero (3-2). A urmat un game foarte slab, cedat de Simona după o dublă greşeală.

Garcia a profitat de momentul bun şi a făcut 4-3. Halep a făcut apel la antrenorul Darren Cahill şi rezultatele au venit imediat, românca egalând (4-4), iar apoi reuşind un break ce s-a dovedit decisiv. Halep a încheiat primul act la al treilea său punct de set.

În setul secund, tot Garcia a câştigat primul game, dar apoi Halep a deţinut controlul, desprinzându-se la 5-1. Două momente psihologice au fost depăşite cu bine de Simona, la 2-1 în favoarea sa, când a salvat trei mingi de break, venite după două duble greşeli consecutive, şi la 3-1, când a revenit de la 0-40, reuşind break-ul. Garcia a luat game-ul 7 la zero (2-5), dar Halep a reuşit să închidă meciul cu 6-2.

Halep a reuşit patru aşi în acest meci, a făcut trei duble greşeli, la fel ca şi Garcia, având ambele servicii mai bune (62%-58% la primul şi 71%-43% la al doilea). Fiecare a reuşit câte 13 mingi direct câştigătoare, dar franţuzoaica a făcut mai multe erori neforţate (16-11).

Simona Halep o conduce acum pe Garcia cu 3-1 în confruntările directe, victorii obţinute în 2016 la Sydney, cu 6-4, 2-6, 6-1, în optimi, şi anul acesta, în sferturi, la Toronto, cu 6-4, 6-2. Garcia a învins recent, în finală la Beijing, cu 6-4, 7-6 (3), succes care i-a adus în mare măsură calificarea la Turneul Campioanelor.

Românca de 26 de ani și-a luat astfel revanșa, după înfrângerea din finala de la Beijing, dar a admis că gândul ei a fost la meciul câștigat la Toronto, tot în 2017.

”A fost un meci de înaltă calitate. Nu e ușor să joci impotriva ei. Am jucat poate cel mai bun tenis al meu. Am avut meciul de la Toronto în cap, chiar dacă m-a învins la Beijing. Mă simt bine aici, la Singapore. Vă mulțumesc tuturor că ați venit”, a spus Halep, după meci.

Halep este la a patra participare consecutivă la Singapore, dar s-a aflat pentru prima oară acolo în postura de lider mondial. ”Simo” a dezvăluit care a fost principala ei armă în duelul cu sportiva din Franța.

”E prima oară când vin aici din postura de numărul unu mondial. E un semn bun că am câștigat primul meci. Am scăpat de presiune. Sper să joc mai bine. Am lucrat foarte mult după US Open la serviciu. Am servit foarte bine și asta m-a ajutat să câștig meciul”, a adăugat Simona.

Victoria de luni, a patra consecutivă la debutul ei la Turneul Campioanelor, îi asigură Simonei Halep un premiu de 263.000 de dolari şi 250 de puncte WTA.

Urmează partida cu Wozniacki

Simona Halep o va întâlni în al doilea meci al său de la Turneul Campioanelor 2017, pe Caroline Wozniacki, jucătoare care a realizat surpriza în prima etapă din grupa roșie, în fața Elinei Svitolina, cu 6-2, 6-0,

La competiția de la finalul anului, regulamentul prevede că, în a doua rundă din faza grupelor, se întâlnesc, în meci direct, câștigătoarele primelor partide, respectiv, învinsele din primele jocuri.

Caroline Wozniacki a avut parte de un meci neașteptat de ușor în fața Elinei Svitolina, jucătoare văzută printre favoritele la câștigarea Turneului Campioanelor, înainte de startul competiției.

Meciul a început însă echilibrat, cu fiecare jucătoare păstrându-și serviciul în primele patru game-uri. Ulterior, după 2-2, în primul set, daneza a câștigat toate celelalte zecegame-uri disputate. Datorită acestui succes cu 6-2, 6-0, daneza s-a instalat și pe primul loc în grupa roșie, având un procentaj mai bun de game-uri adjudecate.