AcasăEvenimentSportTenis. Și-a găsit nașul! Șoc la Wimbledon: Nadal a fost eliminat de...

Tenis. Și-a găsit nașul! Șoc la Wimbledon: Nadal a fost eliminat de cehul Lukas Rosol!

Surpriză de proporții în cadrul turnelui pe iarbă de la Wimblendon. Spaniolul Rafael Nadal, cap de serie nr. 2, a fost eliminat joi în turul doi al turneului de Mare Şlem de jucătorul aflat pe locul 100 în lume, cehul Lukas Rosol, în 5 seturi: 6-7 (9/11), 6-4, 6-4, 2-6, 6-4!

Proaspătul învingător de la Roland Garros părăsește competiția londoneze neașteptat de repede, eliminarea spaniolului fiind cea mai mare surpriză de până acum.

De altfel, Nadal nu a mai fost învins în turul secund al unui turneu de Mare Şlem de 7 ani, de la ediţia 2005 a Wimbledonului!

Rosol s-a impus in cinci seturi,  la capatul unei partide ce a durat trei ore si 18 minute. In turul urmator, surprinzatorul Rosol (26 de ani), care n-are niciun titlu in cariera, va da piept cu germanul Philipp Kohlschreibe. Va vine sau nu sa credeti, dar pentru Rosol e primul an in care e prezent pe tabloul principal al Grand Slem-ului englez. Ediția din acest a turneului de la Wimbledon se desfășoară in perioada 25 iunie – 8 iulie.