AcasăEvenimentSportȘi-a amintit de ce l-au cumpărat italienii! Torje a marcat din nou...

Și-a amintit de ce l-au cumpărat italienii! Torje a marcat din nou pentru Udinese

Mijlocașul român Gabriel Torje a marcat al doilea gol din carieră pentru Udinese în Serie A, punctând în remiza friulanilor, scor 1-1, de la Palermo.
Fostul dinamovist a egalat în minutul 84, după o pasă a lui Pereyra. În prima repriză, Palermo trecuse în avantaj, în urma unei reușite semnate de Miccoli.

Remiza smulsă în Sicilia o duce pe Udinese la egalitate de puncte cu Lazio, ocupanta locului 3 în prima ligă din Italia. Precendentul gol marcat de Torje pentru gruparea din Udine a venit tot în deplasare, la Florența, într-un eșec cu scorul de 2-3. Să sperăm că fostul mijlocaș dinamovist a depășit pasa neagră în care s-a aflat și va reveni la forma care l-a făcut vandabil italienilor. Nu-i mai puțin adevărat că pentru asta trebuie să primească mai multă încredere, să fie lăsat să joace, nu numai de Crăciun și Paști.
Punctul smuls a fost absolut crucial pentru Udinese! Torje şi colegii săi ţintesc locul 3 în acest final de sezon, ultima poziţie care oferă şansa unei participări în Liga Campionilor.
Cu nouă runde înainte de final, Udinese se află pe locul patru în clasamentul Seriei A cu 48 de puncte, la fel ca ocupanta poziţiei a 3-a, Lazio. Romanii au însă un meci mai puţin pe care îl vor disputa, duminică, pe teren propriu, cu Cagliari. Lider în Serie A e Milan cu 63 de puncte.
„Mă bucur enorm că am marcat. Totuşi, îmi pare rău că n-am câştigat, fiindcă aveam nevoie de toate cele trei puncte. Sper să mai dau goluri decisive pentru Udinese în acest final de sezon”, a declarat mijlocaşul român. Acesta a fost introdus pe teren în minutul 66 al meciului cu Palermo.