AcasăEvenimentSportSHOTOKAN - Bronz mondial pentru sportivii de la CS Condor Baia Mare

SHOTOKAN – Bronz mondial pentru sportivii de la CS Condor Baia Mare

Sportivii de la CS Condor Baia Mare care au participat la Campionatul Mondial s-au întors acasă cu trei medalii. Competiția s-a desfășurat la sfârșitul săptămânii trecute în Bydgoszcz, Polonia.

Clubul băimărean a fost prezent în competiție cu șapte sportivi, cu vârste cuprinse între 11 și 15 ani. Doi dintre aceștia au reușit să urce pe podium și să se claseze printre cei mai buni din lume. Este vorba despre Imola Kiss, care a obținut medalie de bronz la kumite individual shobu ippon fete – categoria 12-13 ani (-52 kg) și bronz la kumite echipe, respectiv Marcel Boldiș, care la rândul lui a obținut medalie de bronz la kumite individual shobu ippon categoria 12-13 ani baieți (-50 kg).

SHOTOKAN 2

Pop Paul Călin, și el sportiv legitimat la CS Condor Baia Mare, a reușit să se claseze pe locul 4, in timp ce colegul sau mai mare Alexandru Kohan a urcat pana pe locul 5 in ierarhie.

La mondialul din Polonia au luat startul peste 700 de competitori din 37 de țări.