AcasăEvenimentSportSemne bune pentru JO de la Londra! Echipajul masculin Canoe 2, medalie...

Semne bune pentru JO de la Londra! Echipajul masculin Canoe 2, medalie de aur la la Campionatele Europene

Echipajul masculin de Canoe 2 al României, format din Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi, a cucerit medalia de aur, sâmbătă, în finala la 1000 de metri, la Campionatele Europene de la Zagreb.
Echipajul tricolor, multiplu medaliat european şi mondial, a încheiat cursa cu timpul de 3:35.02 minute, trecându-şi în cont a şasea medalie de aur. Pe podium au mai urcat Germania (plus 0.52 secunde) şi Belarus (plus 0.72 secunde).
Proba de Canoe 2 pe distanţa de 1000 de metri este şi probă olimpică, cei doi sportivi români fiind calificaţi la JO de la Londra.
Tot sâmbătă, în prima finală cu prezenţă românească, Iosif Chirilă s-a clasat pe locul 6, la Canoe 1, pe distanţa de 1000 de metri. Echipajul feminin de Kaiac 4 s-a clasat în finala de la 500 de metri pe ultimul loc, al 9-lea.

În finale s-au mai calificat după preliminariile de vineri echipajele masculine româneşti de Canoe 2 (500 metri), Kaiac 2 (500) şi Kaiac 4 (1000).
Sâmbătă mai au loc finale la 1.000 m, serii la 200 m şi finale la paracanoe, iar duminică, în ultima zi, sunt programate finalele la 500 m, K4 1.000 m masculin, finalele la 200 m şi finalele în probele de 5.000 m.