AcasăEvenimentSportSEMNE BUNE ANUL ARE - Minaur învinge în deplasare pe Politehnica Timișoara

SEMNE BUNE ANUL ARE – Minaur învinge în deplasare pe Politehnica Timișoara

HCM Minaur a câștigat primul meci oficial din anul 2015, scor 32-30, în deplasare la Politehnica Timișoara, în cadrul etapei cu numărul 16 din Liga Națională. La pauză, HCM Minaur s-a aflat în avantaj, scor 17-15. Echipa noastră a fost susținută la acest meci de câțiva fani, membrii ai Fan Clubului Peter Tatai.

Deși Minaur a fost prima echipă care a înscris, prin Pribanic, gazdele din Timișoara au avut o primă repriză mai bună, conducând în permanență la două goluri până în minutul 22, când HCM Minaur a restabilit egalitatea. În urma unor intervenții reușite de Peter Tatai, echipa noastră a reușit să se distanțeze la trei goluri (13-16 min. 27). În cele din urmă, la pauză s-a intrat la cabine cu scorul de 15-17.

Timișoara a început mai bine repriza secundă, reușind să anuleze diferența de două goluri în minutul 33 (scor 17-17) și chiar a intrat în avantaj, scor 18-17 (minutul 34). HCM Minaur a marcat trei goluri consecutive, iar scorul a devenit 18-20 (minutul 36). Această diferență de două goluri s-a păstrat până în minutul 52, când jucătorul gazdelor Chikovani a primit cartonaș roșu (după trei eliminări temporare), moment în care echipa noastră a reușit să se distanțeze a doua oară la trei goluri diferență (scor 27-30 minutul 54). La finalul meciului, echipa noastră s-a impus cu scorul de 32-32.

Etapa următoare, a XVII-a din Liga Națională, HCM Minaur va întâlni pe teren propriu vice-campioana României din sezonul precedent, Știința Dedeman Bacău. Partida este programată pentru duminică, 1 februarie, începând cu ora 16:30. De asemenea, meciul va fi transmis în direct pe DigiSport. În tur, echipa noastră s-a impus la Bacău cu scorul de 26-24.

HCM Minaur: Tatai, Pop – Sadoveac (6 goluri), Pribanic (6), Fotache (5), Milas (4), Bera (4), Martinez (3), Popescu (2 – 2 din 7m), Grasu (1), Mihai (1), Bușecan, Marta, Malmagro, Mureșan, Eklemovic, Sabău. Antrenori: Lars Walther – principal, Petru Pop – secund.