AcasăEvenimentSportEUROPA LEAGUE - Liverpool, Sahtior, Villarreal și Athletic Bilbao sunt în penultimul...

EUROPA LEAGUE – Liverpool, Sahtior, Villarreal și Athletic Bilbao sunt în penultimul act al competiției

Liverpool-Dortmund a început cu un moment de reculegere în memoria celor 96 de victime de la Hillsborough – suporterii cormoranilor au pregătit o coregrafie specială.

Șansele gazdelor de a ajunge în semifinale păreau aproape nule după 9 minute. Mkhitaryan a deschis scorul (5), apoi Aubameyang a făcut 2-0 (9).

Reacţia lui Liverpool a venit abia după pauză. Origi a redus din diferenţă (48) şi a readus speranţa calificării pe Anfield. Minutul 57 a aşternut din nou liniştea în tribune. Reus a făcut 3-1 pentru nemţi, iar misiunea jucătorilor lui Jurgen Klopp părea imposibilă.

Nu a fost totuşi. Coutinho a înscris în minutul 66, iar zece minute mai târziu a venit şi golul egalizator al lui Sakho. Liverpool avea nevoie de un gol pentru a ajunge în semifinalele Europa League, iar acesta a venit în minutul 91. Lovren a dat tonul la sărbătoare pe Anfield. Liverpool – Dortmund s-a terminat 4-3, primul eşec al Borussiei după 18 meciuri fără înfrângere în toate competiţiile.

LIVERPOOL – Borussia Dortmund 4-3 (în tur: 1-1)
Au marcat: Origi (48), Coutinho (66), Sakho (78), Lovren (90+1) / Mkhtaryan (5), Aubameyang (9), Reus (57)

Mircea Lucescu, în a doua semifinală europeană cu Şahtior

Echipa pregătită de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, s-a calificat fără emoţii în semifinalele Europa League, după ce a câştigat cu 4-0 meciul de la Lvov cu Braga. În tur, ucrainenii s-au impus cu 2-1.

Este a doua semifinală de cupă europeană pe care o joacă Şahtior în istoria sa, ambele cu tehnicianul român pe bancă. La precedenta prezenţă în această fază, în Cupa UEFA, în 2009, formaţia din Doneţk a cucerit trofeul.

Mircea Lucescu a jucat o semifinală şi cu Dinamo, în Cupa Cupelor, în 1990, pierdută în faţa belgienilor de la Anderleht.

Căpitanul Srna, aflat la meciul 486 pentru Şahtior, record absolut în istoria clubului, a deschis scorul în minutul 25, când a transformat un penalty şi a marcat golul cu numărul 48 pentru gruparea ucraineană.

Ricardo Fereira a trimis în propria poartă cu două minute înainte de pauză şi a recidivat în minutul 73. Între cele două autogoluri ale nefericitului fundaş de 23 de ani, Kovalenko a înscris în minutul 50.

ȘAHTIOR – Braga 4-0 (în tur: 2-1)
Au marcat: Srna (25-penalty), Ferreira (43-autogol, 74-autogol), Kovalenko (50)

”Submarinul galben”, din nou într-o semifinală europeană, după 5 ani

Villarreal s-a calificat pentru a patra oară în istorie într-o semifinală europeană, după 4-2 la Praga, cu Sparta. ”Submarinul galben” câștigase meciul tur cu 2-1. Cele trei semifinale precedente ale echipei spaniole au fost în Cupa UEFA (2004), Europa League (2011) și Champions League (2006).

Bakambu a fost din nou responsabil cu găsirea soluțiilor. Atacantul congolez a deschis scorul în minutul 5, după ce a transformat o pasă a lui Trigueros în gol, cu un șut de la marginea careului. Sparta Praga, în ciuda scorului, a avut o evoluție curajoasă. Șapte mari ocazii au ratat cehii de a egala rezultatul pe tabelă, dar lipsa de eficiență și portarul Areola au făcut ca spaniolii să rămână în avantaj.

Cu două minute înainte de pauză, Samu Castillejo a marcat pentru 2-0, după o deviere a lui Marecek, iar în prelungirile primei reprize, Bruno a făcut 3-0.

Repriza a doua a debutat cu un nou gol al lui Bakambu (49), iar restul meciului nu a mai contat decât pentru orgoliul cehilor de a reduce proporțiile scorului. Sparta a redus diferența prin Dockal (65) și Krecji (71), insuficient însă pentru ca ceva să se mai poată schimba.

Sparta Praga – VILLARREAL 2-4 (în tur: 1-2)
Au marcat: Dockal (65), Krejci (71) / Bakambu (5, 49), Castillejo (43), Bruno (45+1)

Sevilla a trecut la penalty-uri în a treia semifinală consecutivă în UEL

Sevilla s-a calificat în semifinalele Europa League pentru al treilea an la rând, după ce a trecut de Athletic Bilbao la loviturile de departajare. Bascii au remontat înfrângerea cu 1-2 din tur, câștigând cu același scor pe Sanchez Pizjuan, trimițând meciul în prelungiri și, apoi, la penalty-uri.

Aduriz, golgheterul la zi al Europa League, cu 10 reușite, a deschis scorul în minutul 57, dar bascii nu s-au bucurat decât două minute de avantaj, întrucât andaluzii au revenit, prin Gameiro (59). Valverde a operat toate schimbările până în minutul 70, atacând cu forțe proaspete remontada. Formația din Bilbao avea să preia conducerea în minutul 80, prin Raul Garcia, și scorul la general devenea 3-3.

Până la final, însă, nu s-a mai schimbat nimic, iar cele două rivale spaniole au împins jocul în prelungiri, iar apoi la penalty-uri, unde Sevilla a marcat cu toți jucătorii, iar de la basci a ratat doar Benat. Suficient pentru ca andaluzii să mai facă un pas spre al treilea titlu la rând în competiția devenită specialitatea casei: Europa League.

Sevilla – ATHLETIC BILBAO 1-2 (5-4, d.l.d.) (în tur: 2-1)
Au marcat: Gameiro (59) / Aduriz (57), Raul Garcia (80)

Astăzi, la Nyon, va avea loc tragerea la sorți a semifinalelor UEFA Europa League. Meciurile din penultimul act al competiției se vor disputa pe 28 aprilie, respectiv 5 mai, în timp ce finala, de pe arena St. Jakob-Park, din Basel, va avea loc pe 18 mai.